Резултати от дейността на Медицински университет-Пловдив (2017-2018)


През 2018 г. МУ-Пловдив има 6 нови проекта към ФНИ – за млади учени, за финансиране на фундаментални научни изследвания, както и от конкурс „Българска научна периодика“.
Университетът има проект от ОП НОИР за изграждане на Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина“ с договорени над 23 млн.лв, от които над 75% за научно оборудване и научна инфраструктура.
Университетът е включен в четири от 11 Национални научни програми в приоритетни области, финансирани от МОН през 2018 г.
За периода 2017-2018 г. се отбелязва нарастване на привлечените средства от сътрудничество с бизнеса. Катедрата по биология има споразумение за научноизследователско сътрудничество с Амджен В България и СБАЛАГ „Майчин дом“ в размер на 161 254 лв. Сключен за втори път е договор с „Глаксо Смит Клайн“ за провеждане на обучителни курсове по ХИВ/СПИН за повишаване квалификацията на медицинските специалисти. Подписан е Меморандум за разбирателство и сътрудничество с „Лайт Инструментс“ ООД, израелска корпорация за развитие на денталните лазерни технологии, както и с „ЕЛ БИ БУЛГАРИКУМ“ ЕАД за развитие на съвместни научноизследователски и приложни дейности.
През 2018 г. е създаден със собствено финансиране изследователски Център за детско развитие. Развитие отбелязва и Симулационният тренировъчен център, който освен иновационни образователни технологии, въвежда научни изследвания в сферата на симулационното обучение.
Академичният състав е балансиран по възраст и длъжност, като във възрастта до 45 г. спадат 66,4% от всички преподаватели – основно асистенти и главни асистенти. Останалите 33,6% са доценти, професори. 54% от всички изследователи са жени, като добро впечатление прави и научният профил на преподавателите – 50% притежават научна степен „доктор“, а 26 професори и 4 доценти са доктори на науките. За периода 2017-2018 . 36 са придобитите академични длъжности „доцент“ и 17 – „професор“. Зачислени са 54 докторанти, като общият брой на докторантите е 168. Средната работна заплата на академичният състав през 2018 г. е 2 590 лв. като тя е повишена спрямо 2017 г. с около 200 лв.
През отчетния период МУ-Пловдив продължи членството си в едни от най-престижните европейски и световни академични организации и мрежи, като Европейската асоциация на университетите, Съвета за докторантско образование към EUA – EUA-CDE, ORPHEUS – организацията за обучение на докторанти по биомедицински и здравни науки в Европейската система, IFMSA – международна федерация на асоциациите на студентите медици, Асоциацията на академичните здравни центрове, Международната асоциация на научните паркове и др.
Осъществяването на научноизследователска и развойна дейност с приложна насоченост намира ясно изражение и в 8 научни инфраструктури в компонент 3 на Иновационната стратегия за интелигентна специализация – „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии“. В изпълнение на изискванията на Приоритет 2 на Иновационната стратегия МУ-Пловдив ще продължи разширяването и надграждането на дистанционното обучение, изграждането на трайни тенденции за използването на ИКТ структури като EPSS системи в подкрепа на преподаватели, изследователи в реална работна среда, както и участие в мултидисциплинарни международни проекти за внедряване на електронни платформи и разработване на електронни образователни ресурси в специфични предметни области.
Повече информация можете да откриете ТУК
