Търсене
Close this search box.

Резултати от дейността на ХТМУ (2017-2018)

Резултати от дейността на ХТМУ (2017-2018)

Резултати от дейността на ХТМУ (2017-2018)

Резултати от дейността на ХТМУ (2017-2018)


Направи дарение на училище!



***

Научноизследователската дейност на Химикотехнологичния и металургичен университет се осъществява в катедрите от трите факултета и специализираните центрове и научноизследователски лаборатории. В структурата на ХТМУ е и Националната банка за промишлени микрорганизми и клетъчни култури.

За развитие на научната инфраструктура ХТМУ е партньор на Технически университет – София по проект:„Създаване на университетски научноизследователски комплекс – УНИК“, в рамките на който бе доставено модерно оборудване за химични изследвания. ХТМУ е и партньор по един проект по Оперативна програма НОИР „Национален център по мехатроника и чисти технологии“.

През 2018 г. в ХТМУ функционират 9 специализирани центрове, които провеждат научна и учебна дейност по основните научни направления, и 6 специализирани лаборатории. И през 2018 г. продължават дейностите си двете акредитирани лаборатории – Изпитвателен комплекс „ЕКОТЕСТ“ при ЦНИЛ – ХТМУ и Изпитвателна лаборатория по текстил и багрила.

ХТМУ е партньорска организация в следните национални програми: Национална научна програма „Информационни и комуникационни технологии за единен цифров пазар в науката, образованието и сигурността“; Национална научна програма „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“ (ЕПЛЮС); Национална научна програма „Опазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“. Участва в следните научни инфраструктури по НПКНИ -“Съхранение на енергия и водородна енергетика” и ИНФРАМАТ (Инфраструктура за производство и изследване на нови материали с приложение в промишлеността, био-медицината и околната среда; изследвания, диагностика реставрация иконсервация на артефакти от метал).

През отчетния период са изпълнявани 3 проекта по заявка на бизнеса, финансирани от Националния иновационен фонд по програма BG16RFOP002-1.005 „Разработване на продуктови и производствени иновации“.


Разбери повече за БГ Наука:

***

През отчетния период има 20 зачислени докторанти, 20 защитили докторанти и 19  създадени позиции за пост докторанти. Проведени са 20 процедури за придобиване на научна степен „доктор” и 2 за присъждане на научна степен „доктор на науките“.

През 2017-2018 г. продължи изпълнението на проект „Подкрепа за развитие на капацитета на докторанти и млади учени в областта на техническите, природните и математическите науки“, в рамките на който са предвидени обучения за повишаване на квалификацията на докторанти, постдокторанти и млади учени.

ХТМУ поддържа партньорски взаимоотношения от взаимен интерес с престижни университети от целия свят. В рамките на сключените международни споразумения се осъществяват съвместна научноизследователска дейност, интензивен обмен на студенти и преподаватели, международни прояви и участие в съвместни проекти.

През отчетния период бе изградена научна мрежа“ Green Technologies & Innovative Matrielas“, координирана от ХТМУ и с участието на университети от България, Румъния, Полша, Словакия и др. ХТМУ участва в 7 международни научни мрежи.

Повече информация можете да откриете ТУК


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.