Рекорден брой желаещи да станат астронавти

„Не е изненадващо за мен, че толкова много американци от различен бекграунд искат лично да допринесат за разгряването на пътеката към Марс“, съобщи администраторът на НАСА Чарлз Болден, който самият е бил астронавт в миналото. „Неколцина изключително талантливи мъже и жени ще станат астронавти и те ще бъдат избрани в рамките на тази група, която ще излети в космоса от американска земя в кораб, построен в САЩ“.
НАСА откри конкурс за работното място „астронавт“ на 14 декември. Конкурсът беше прекратен този четвъртък. Започва дълъг 18-месечен процес, който ще кулминира с избора само на няколко човека – между 8 и 14. Те ще станат кандидати за астронавти. НАСА ще оповести окончателния си избор в средата на 2017 година.
През този период специален селекторски панел на НАСА ще отсява кандидатите на базата на техните квалификации. Тези, които са преминали ситото, ще бъдат поканени на интервю в центъра Джонсън. Накрая ще се направи финалната селекция и новите кандидати за астронавти ще започнат тренировки в Джонсън.
Това не значи, че веднага ще полетят в космоса! Кандидат-астронавтите ще преминат през двугодишен период на запознаване със системите на космическите кораби, тренировки за космически разходки и обучения за работа в екип, задължителен курс по руски език и др.
Тези, които завършат успешно двугодишното си обучение, ще бъдат назначени на технически длъжности в астронавтския корпус и чак тогава ще бъдат преразпределени на мисия за четири възможни варианта – експедиция на „Международната космическа станция“, експедиция на борда на кораб „Орион“ за полет в далечния космос, полет на борда на двата нови комерсиални кораба – „Старлайнър“ на Боинг или „Драгън“ на СпейсЕкс.
Източник: НАСА
