Търсене
Close this search box.

Рекорден брой участници в конкурса за докторантска стипендия на фондация Карол Знание

Рекорден брой участници в конкурса за докторантска стипендия на фондация Карол Знание

Рекорден брой участници в конкурса за докторантска стипендия на фондация Карол Знание

Рекорден брой участници в конкурса за докторантска стипендия на фондация Карол Знание


Направи дарение на училище!



***

 

Трима финалисти определи журито в конкурса за годишна докторантска стипендия на фондация Карол Знание. Тази година организаторите отчитат рекорден брой отлично представени кандидати в различни области на науката.

Десислава Борисова, докторант по Органична химия в ХТМУ, Десислава Николова, докторант в Технически университет – София и Теодор Ангелов, докторант от Медицински университет в София ще презентират на финала на 19 януари.

Към журито тази година се присъединяват двама професори с различна експертиза. Професорът по медицински биотехнологии Николай Желев е част от консултативния съвет на фондация Карол Знание и досегашен лектор на програмата Предприемачи в науката. Световно известен учен, почетен професор в осем университета, основател на шест биотехнологични стартъпа. През последните години работи от България.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Другият член на журито тази година е проф. д-р инж. Тодор Ганчев, заместник-ректор „Научна дейност“ на Технически университет – Варна, професор по комуникационна и компютърна техника. Преподава Цифрова обработка на сигнали, Изкуствен интелект и Микропроцесорна техника.

Кои са финалистите? 

Десислава Борисова, докторант по Органична химия в ХТМУ е член на Corporation médicale de Cluj-Napoca, Съюза на химиците в България, на Федерацията на научно-техническите Съюзи и на Европейската асоциация за молекулни и химични науки. Посланик е на Международния конгрес за медицински науки (ICMS). Докторантурата ѝ е на тема „Синтез и изследване на противотуморни пептиди“. Работи върху използването на пептиди, които могат директно да бъдат насочени към туморните клетки, без да се засягат нормалните клетки, т.нар. “таргетна терапия”, която се развива като алтернативна стратегия на конвенционалната химиотерапия. 

Десислава Николова е докторант в Технически университет – София, където преди това е завършила бакалавърска степен по съвместен проект между с Университета в Авейро, Португалия. Магистърската дипломна работа е сътрудничество между ТУ и Университета в Тур, Франция. Темата на дисертацията ѝ е „Алгоритми за изследване на взаимодействието човек-машина и оценка на тежестта на поведенческите параметри в кибер-физични системи“. Крайната цел е да постигне Domain adaptation – моделите за машинно самообучение и изкуствените невронни мрежи да се учат от множество синтетични (или модифицирани) видеоклипове и след това работят правилно с данни от реалния свят.

Последният по азбучен ред финалист е Теодор Ангелов, докторант към Катедра по Неврология, УМБАЛ  Александровска”, Медицински факултет, Медицински Университет – София. Носител на десетки награди, между които Златен Хипократ на Випуск 2020 г. (пълно отличие Отличен (6.00) от семестриалните и държавните изпити), национален приз Студент на годината 2019 и 2020 в категория Здравеопазване, Студент на годината на Медицински факултет – София – 2019.Темата на дисертационния му труд е „Клинико-генетично проучване на мотоневронните болести”. Целта на изследователския проект е да открие широк спектър молекулни дефекти в таргетните гени за заболяването амиотрофична латерална склероза (АЛС) – прогресивно нервнодегенеративно заболяване, което води до мускулна слабост и атрофия. 

Последните двама носители на докторантската стипендия бяха изследователи в Националния природонаучен музей, София. Палеонтологът Владимир Николов „внесе“ в конкурса преди две години динозавърски кости на 83 млн. години. А миналогодишният лауреат, Ния Тошкова, „пусна“ пред журито прилепи. Тя е един от най-запалените прилепари у нас и експедициите ѝ през изминалата година я отведоха на архипелага Мадейра, а изследванията ѝ – в Сорбоната.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.