
Превел: Тихомир Георгиев
Малки частици, които могат да пренасят медикаменти и да уцелват ракови клетки могат да предложат надежда за лечение на хората с рак на панкреаса.
Новото изследване, което ще бъде представено през ноември на Годишната среща на Американската асоциация на учените-фармацевти (ААУФ) в Лос Анджелис, описва проникващи в тумора микрочастици (ПТМ), които са създадени специално, за да преминават през трудни за илфиртриране бариери и да доставят лекарства по-ефективно и по-ефикасно, отколкото при обичайната химиотерапия, при която лекарствата се инжектират венозно.
Според д-р Джеси Л. С. Оу, фармацевт, член на ААУФ и елитен професор в Щатския университет на Охайо, ПТМ са създадени за лечение на ракови заболявания в коремната кухина. Всяка година само в САЩ се регистрират над 250 000 нови случая на рак на органите в коремната кухина, включително панкреаса. „Раковите клетки в панкреаса са обградени от специализирани клетки, които ги предпазват от химиотерапия” обяснава д-р Оу. „Нашата цел е да използваме ПТМ, за да преминем през тази бариера и успешно да пренесем медикаментите до туморните клетки, нещо, което понастоящем е голямото препятствие, пред което са изправени медиците при лечение на рак на панкреаса.”
Според Американското раково дружество ракът на панкреаса е на четвърто място сред раковите заболявания в САЩ, като над 80% от 38 000 пациенти с тази болест умират до една година след поставянето на диагнозата.
Д-р Оу, която е също и сред създателите на Оптимум Терапютикс ООД, компанията, която се занимава с клиничните тестове, обяснява, че ПТМ отделят нещо, наречено от учените „умна бомба” от медикаменти за да създадат дупки в тумора, така че ПТМ да достигнат туморните клетки. След като попаднат в тумора, ПТМ бавно отделят медикаментите в рамките на няколко седмици, така че да повлияят и на бързо, и на бавно растящите тумори. Понеже ПТМ са направени така, че да се придвижат и достигнат туморите, без да бъдат засегнати от лимфната система, те могат да останат в коремната кухина по-дълго време и да пренасят медикаменти с висока концентрация до органите засегнати от рака. Тази двустепенна медикаментозна атака е уникална в лечението на рака на панкреаса.
Само една доза лекарства пренасяни с ПТМ е толкова ефективно колкото многократни химиотерапевтични инжекции, ПТМ причиняват по-малка токсичност, което ги прави по-безопасни от стандартната терапия. „Основавайки се на окуражаващите резултати при мишки с импланти с човешки рак на панкреаса, ние сме умерени оптимисти, че ПТМ могат да донесат полза за пациенти с това заболяване” казва д-р Зе Лу, ръководител на изследването. „ПТМ могат да бъдат полезни специално при пациенти в последните стадии на заболяването.” Според д-р Лу изследователите работят над ПТМ повече от 10 години и очакват да получат одобрение от Агенцията по храните и медикаментите за тестване на ПТМ върху пациенти през 2010 г. Изследователите работят заедно с лекари от Медицинския университет на Южна Каролина, които вярват, че има потенциал в използването на ПТМ освен за лечение на пациенти с перитонеални метастази, но и за намаляване на размерите на туморите, за да може да се извърши операция.
По материали предоставени от Американската асоциация на учените-фармацевти
Източник: ScienceDaily
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/11/091102171609.htm
Европейска нощ на учените 2022 г.:

