Търсене
Close this search box.

Пътят на коприната се е простирал много по на юг, отколкото се смяташе

Пътят на коприната се е простирал много по на юг, отколкото се смяташе

Пътят на коприната се е простирал много по на юг, отколкото се смяташе

Пътят на коприната се е простирал много по на юг, отколкото се смяташе


Направи дарение на училище!



***

Изследователите са идентифицирали коприна и бои от Китай и Индия сред древни текстилни изделия, открити при разкопки в непалските Хималаи. Тези материи датират от 400 и 650 г. сл. Хр.

Тъй като няма доказателства за местна продукция на коприна в този регион, откритията предполагат, че близкото село Samdzong е било част от известния Път на коприната, много по-рано, отколкото се смяташе преди. Samdzong се разполага близо до границата между Непал и Китай.

„Тези изделия могат да разширят познанията ни за местния текстил и техниките, които са използвали, както и механизмите, по които различните общества са развивали и адаптирали нови текстилни технологии, за да отговорят на културните и икономически нужди” – казва Маргарита Глеба, която е археолог от Университета на Кеймбридж.

Археологичния запис дава относително малко съвременни текстилни артефакти в Непал, но комплексът до Samdzong се разполага сред планински пещери и предоставя идеални условия за запазването на тъканите.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Боядисаната коприна е един от няколко текстилни артефакта, открити в комплекса, в който има пет гробници. Някои от платовете са изтъкани от дървесни влакна и съдържат мед, стъкло и мъниста.

Изследователите започнали разкопките, след като комплексът частично се разкрил, в резултат от земетресение.

Превод: Росица Ташкова
Източник: http://www.upi.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.