Търсене
Close this search box.

Първият поглед на учени във вътрешността на потопено от ледник езеро в Антарктика

Първият поглед на учени във вътрешността на потопено от ледник езеро в Антарктика

Първият поглед на учени във вътрешността на потопено от ледник езеро в Антарктика

Първият поглед на учени във вътрешността на потопено от ледник езеро в Антарктика


Направи дарение на училище!



***

JT001-3669.jpg

        За първи път учени надникват във вътрешността на езеро, скрито под повърхността на Антарктическата ледена покривка. Потопеното от ледник езеро Whillans , разположено на по-малко от 400 мили от Южния Полюс, е било скрито под леда от стотици хиляди години – може би дори милион. Но през месец януари 2013 г. екип от експерти, пробиващи леда, използват струя гореща вода, за да разтопят тясна дупка до самото езеро през 2600 фута (792.48 м.) лед.

       При погледа от камерата към ниските части на дупката се виждат издигащи се облаци, дъно, осеяно с малки скали и камъни, и струйки кал – образ, наподобяващ първите снимки от повърхността на Марс, направени преди 40 години.

         В последните години пробиването на сондажни отвори и изследването на потопени от ледници езера набира интерес. Само миналата година е трябвало да бъдат изследвани три  такива езера в Антарктика от британски, руски и американски екипи.  Това обаче се оказва трудна задача: много добър екип от Англия изоставя опита си да навлезе в езерото Ellsworth; руският екип прави пробив в подледниковото езеро Восток миналия Февруари, но рукнала вода от езерото напълва пробитата сондажна дупка и бързо замръзва и прави задачата да се вземат проби от езерото много трудна. 

        Ето защо експертната група, която прави пробив в езерото Whillans (  Проектът се нарича WISSARD и е подкрепен от Националната научна фондация), прави това с изключително внимание: налягането на вътрешността бива намалявано постепенно и бавно чрез изпомпване на хиляди литри вода. Ако пробивът се осъществява при твърде голямо налягане, възможно е огромно количество вода да се разлее от сондажния отвор в езерото, което би могло да попрчи да бъдат взети проби.

       Пробиването на сондажен отвор е самото начало на работния проект. Този тесен 20-инчов (50.8 см.) отвор постепенно ще замръзне, затова изследователите работят под пълна пара, възползвайки се от предоставената им възможност. Най-различни инструменти ще бъдат спуснати в езерото, за да се вземат проби на вода, която да бъде анализирана за разтворени минерали и живи клетки. Ще бъдат измерени водните течения. Седиментни ядра ще бъдат вдигнати от дъното  на езерото, а пластовете пясък и кал ще дадат насоки за разкриване на историята на това езеро – като например колко дълго е било то покрито от ледената покривка.  Седиментите ще бъдат изследвани и за микроби. Ако пробите за наличие  на живот се окажат позитивни, то най-вероятно езерото е пълно с минерали, с които бактериите се хранят.


Разбери повече за БГ Наука:

***

           Slawek Tulaczyk , гласиолог от калифорнийския Университет в Санта Круз, учен по проекта, разкрива нещо много интересно – също както много езера на места като скалистите планини и планините Сиера Невада в САЩ, езерото Whillans  е издълбано от ледник много отдавна, но постепенно е било подхранено със седиментни натрупвания.

         Езерото Whillans  вече е дало своите резултати. Когато струйната сонда с гореща вода бива извадена за първи път преди 20 години, малко количество кал от езерното легло бива изследвано. В калта ясно се виждат стъклените черупки на диатомея: фотосинтезиращи организми, които живели в Западна Антарктика във времената, когато тя е представлявала плитко море, а не ледена пустиня. Повечето от тези диатомеи са умряли и са достигнали морското дъно преди около 10 – 20 милиона години. Тогава ледниците ги откъснали от изначалните им места и ги тласнали надолу по течението, докато ледът преобразувал земята по време на десетките ледникови периоди.

         Тези диатомеи са случайни находки от пробива. Езерото бива изследвано за наличие на настоящ живот.

 

http://blogs.discovermagazine.com/crux/2013/01/27/scientists-first-glimpse-interior-of-an-antarctic-subglacial-lake/#.URDq0PIRxbZ

JT001-1755t.jpg
JT001-3338t.jpg
JT001-3669.jpg
JT001-3811.jpg

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.