Търсене
Close this search box.

Предлагат закриване на САПИ и седем опитни станции

Предлагат закриване на САПИ и седем опитни станции

Предлагат закриване на САПИ и седем опитни станции

Предлагат закриване на САПИ и седем опитни станции


Направи дарение на училище!



***

SSA-642x336.jpg

Седем опитни станции към Министерството на земеделието да бъдат закрити, предвижда новата визия за Селскостопанска академия и оптимизиране на аграрната наука, изготвена от работната група към аграрното министерство. Закриване се предвижда и за ДП „Система за агропазарна информация“ (САПИ), става ясно от документа, с който Agronovinite.com разполага.

В списъка за закриване са опитните станции по земеделие във Видин, Лом, Хан Крум, Средец, Сливен и Ямбол, както и опитната станция по лозарство в гр. Септември. В тях работят общо 114 души, в това число и 21 учени.

За други три опитни станции се планира преобразуване – Опитната станция по лозарство и винарство във Варна да премине към Министерския съвет, Опитната станция по соята в Павликени да премине към Русенския университет „Ангел Кънчев“, а Опитната станция по поливно земеделие в Пазарджик – към Аграрния университет в Пловдив.

Работната група  по реформата в Селскостопанска академия, в която участват заместник-министърът на земеделието доц. Георги Костов, представители на БАН, ректорите на Тракийския университет – Стара Загора, на Лесотехническия университет, на Аграрния университет – Пловдив и на Русенския университет „Ангел Кънчев“, предлага още създаването на три научни центъра за изследвания и иновации, които ще обединят институтите към ССА.

Идеята за трите научни центъра не е нова, но в сравнение с предложенията от септември, сега са направени промени в състава на институтите, които ще се включат. Центърът за изследване, иновации и контрол в земеделието и управление на ресурсите ще обедини 3 научни структури – Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Н. Пушкаров“ – София, Института по аграрна икономика – София, и, както е записано в предложението, Института по сортоизпитване, апробация и семеконтрол – София. Такъв институт обаче в момента няма и според експерти, вероятно членовете на работната група планират трансформиране в институт на сегашната Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Центърът за изследване, иновации и селекционна мрежа в животновъдството, рибарството и аквакултурите ще обедини Института по планинско животновъдство и земеделие – Троян, включително и Експериментална база, Опитната станция по животновъдство и земеделие в Смолян, Земеделския институт в Шумен, включително и Експериментална база, опитните станции по земеделие в Търговище и Лозница, Института по рибни ресурси и аквакултури Пловдив, и Института по фуражните култури в Плевен.

Към третия Център за изследване, иновации и селекционна мрежа в растениевъдството ще бъдат включени десет института – Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево, Института по земеделие в Кюстендил, включително и ОСК – Силистра, Института по лозарство и винарство – Плевен, Института по зеленчуковите култури в Пловдив, включително и Опитната станция по земеделие в Самоков, Института по овощарство – Пловдив, включително и опитната станция в Поморие, Института по царевицата и фуражните култури в Кнежа, Института по земеделие в Карнобат, Институт по тютюна и тютюневите изделия – с. Марково, включително и Опитната станция по тютюна в Хасково, Института по розата и етерично-маслените култури в Казанлък, включително и Опитната станция по земеделие в Кърджали, Института по растителни и генетични ресурси в Садово.

Центровете ще бъдат ръководени от научен съвет и координационен съвет, а техните функции и дейност ще се определят от устройствения правилник на ССА.

Част от тези институти ще бъдат извадени от структурата на Селскостопанска академия и прехвърлени под шапката на БАН и различни университети. Според вижданията на членовете на работната група, четири института и две опитни станции ще преминат към различни висши училища. Институтът по семезнание „Образцов чифлик“ – Русе и Опитната станция по соята в Павликени преминават към Русенския университет „Ангел Кънчев“.

Планира се Институтът по животновъдни науки в Костинброд да премине към Лесотехническия университет, Институтът по полски култури в Чирпан и Опитната станция по поливно земеделие в Пазарджик – към Аграрния университет в Пловдив, а Институтът по развитие на храните в Пловдив – към Университета по хранителни технологии в Пловдив.

Към БАН преминават други четири института – Института по декоративни растения – София, Агробиоинститут – София, Института по криобиология, хранителни технологии и развитие на храните – София и Института по рибни ресурси и аквакултури – Варна.

Този месец се предвижда планът за реформата на ССА да мине през обществено обсъждане. Част от институтите вече обявиха, че реформата се прави непрозрачно и че настояват да останат в структурата наСелскостопанска академия, тъй като всяко сливане и преструктуриране, според тях, ще доведе до съкращения и затваряне на много от научните звена. Очаква се след местния вот на 25 октомври работната група към МЗХ да запознае синдикалните организации с плановете за реформа в аграрната наука.

Източник: http://agronovinite.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.