Търсене
Close this search box.

Подводница

Подводница

Подводница

Подводница


Направи дарение на училище!



***

През седемдесетте години на XVI в. английският математик Уилям Борн създава работещ проект на плавателен съд, който можел „да слиза под водата до дъното и… да изскача отново, когато поискате“. Той включвал подвижни въздушни камери, използвани за регулиране на изместването, така че подводницата да потъва или да изплава. По същество това е принципът на баласта, винаги използван оттогава при това просто изобретение. През 1620 г. блестящият холандски изобретател и учен Корнелиус Дребел (1572-1633) построява първата подводница, като използва принципите на Борн. Тя се движела на дълбочина от няколко метра под повърхността на река Темза в Англия, тласкана от дванайсет гребци, чиито гребла се подавали през плътно прилепващи клапи от намаслена кожа.

Военна подводница

Военното използване на подводниците започва през 1776 г., когато двама американци, Робърт Фултън и Дейвид Бушнел, се опитват да насочат дървената си подводница „Морска костенурка“ към британски кораб в пристанището на Ню Йорк, за да потопят кораба с бомба с часовников механизъм. Изобщо не е изненадващо, че вместо това те са отнесени от течението. Единствената им двигателна сила била манивела, задвижвана ръчно от вътрешната страна на малкия съд.

Успешно използване на подводница

Подводницата „Хънли“, собственост на силите на Американската конфедерация, отбелязва първото „убийство“ по време на гражданската война в Америка, когато през февруари 1864 г. потопява юнионисткия кораб „Хаусътоник“. „Хънли“ е подобна на „Морска костенурка“, но манивелата се въртяла от осем души. Екипажът не успял да я освободи от корпуса на „Хаусътоник“, така че първата подводница, успешно потопила кораб, отишла на дъното заедно със своята жертва.


Разбери повече за БГ Наука:

***


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.