Търсене
Close this search box.

Как подводната археология разкрива скрити чудеса

Как подводната археология разкрива скрити чудеса

Как подводната археология разкрива скрити чудеса

Как подводната археология разкрива скрити чудеса


Направи дарение на училище!



***

Работата под вълните е предизвикателна, но може да предложи богато възнаграждение на тези, които се стремят да разберат миналото.

Любопитни ли сте към все още неразкритите археологически съкровища? Добавете вода и ще получите концепцията зад нововъзникваща дисциплина на подводната археология. Не се заблуждавайте, не е никак просто, но скорошните постижения я превърнаха в една от най-вълнуващите форми на археологически проучвания.

Достъпът до подводни предмети винаги е бил труден, но потенциалните археологически обекти, скрити под океани, езера и реки, са особено примамливи. Корабокрушенията далеч не са единственото нещо, което може да се документира, изследва и съхранява под вода – от древни човешки останки до потопени селища, като части от древна Александрия, египетският град, който през вековете частично потъва в Средиземно море.

През годините, сравнително скорошната дисциплина на подводната археология (която започва с използването на леко водолазния дихателен апарат в средата на 20 век) се разклони в редица под-дисциплини, разглеждащи всичко – от това как хората взаимодействат с водата до търсенето на самолети, за които водата се е превърнала в последния им дом.

Предизвикателна дисциплина


Разбери повече за БГ Наука:

***

Често ловът на подводни предмети поставя сериозни логистични и дискусионни въпроси. Подводните проучвания могат да струват доста скъпо и изследователите трябва да наемат водолази (които често са и археолози), притежаващи умението и способността да документират и да обработват деликатните предмети по подходящ начин. Метеорологичните условия и теченията могат да попречат или осуетят експедицията.

Веднъж, след като се намери даден обект, може да е трудно да се проучи. Водата е динамична, а предметите са чувствителни и податливи на приливите и отливите. Възможно е да развали материалите и да ги разбърка по начин, който значително да затрудни разшифроването им. Запазването на предметите може да е още по-сложно – водата би могла да се окаже тежка за деликатните обекти, а преместването на новооткрития предмет е още по-трудно, когато се извършва под водната повърхност.

За щастие, археолозите разполагат с много технологии за борба с тези предизвикателства. LiDAR може да разкрива подводни структури и предмети, както и да ги картографира. Сонари, магнитометри и други устройства за дистанционно наблюдение, също може да са от полза. Напредналата фотография и видеография могат да пресъздадат предметите, за да се видят дори от тези, които никога няма да се впуснат в дълбините. Ново поколение потопяеми двигатели водят до нови открития. R/V Petrel, например, носи два бордови робота, които са помогнали за разкриването на 21 кораба от Втората световна война, включително американския Индианополис.

Рибарите в помощ на археологията

Подводната археология зависи и от добрите отношения с други общности, запознати с водните басейни, в които се работи. Това става ясно на изследователите, които бяха известени от местен рибар за голямо скривалище на разбити кораби в близост до Фурни, Гърция. Информацията на местните рибарите помогна за откриването на 23 кораба, претърпели корабокрушение в района за 22 дни. Доброволци могат да разучат много от площта, както например във Флорида, където доброволците работиха рамо до рамо с археолозите.

Прилагат се и местните, и международните закони: ЮНЕСКО, културното разделение на ООН, е установила международен закон за подводно културно наследство, който се прилага “in situ“ („на място“), като идеална възможност при изследване на потопения археологически обект. Това означава, че много подводни находки трябва да бъдат оставени там, където са намерени.

Това може да бъде още едно предизвикателство за изследователите, документиращи обектите с местоположения, които никога не могат да бъдат публично разкрити, за да се предотврати вандализъм или грабеж. Други места, имат своя обществен живот, както е Baiae, римски курорт, който се е превърнал в подводен музей, отворен за посетители.

 

Превод: Дарина Миланова

Източник: National Geographic


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.