Търсене
Close this search box.

ПЕТИМА УЧЕНИЦИ ЩЕ ПРЕДСТАВЯТ БЪЛГАРИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ КОНКУРС ЗА МЛАДИ УЧЕНИ EUCYS

ПЕТИМА УЧЕНИЦИ ЩЕ ПРЕДСТАВЯТ БЪЛГАРИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ КОНКУРС ЗА МЛАДИ УЧЕНИ EUCYS

ПЕТИМА УЧЕНИЦИ ЩЕ ПРЕДСТАВЯТ БЪЛГАРИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ КОНКУРС ЗА МЛАДИ УЧЕНИ EUCYS

ПЕТИМА УЧЕНИЦИ ЩЕ ПРЕДСТАВЯТ БЪЛГАРИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ КОНКУРС ЗА МЛАДИ УЧЕНИ EUCYS


Направи дарение на училище!



***

Петима български ученици ще представят страната ни на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS), който ще се проведе в естонската столица Талин през септември 2017 г. Това са победителите от тазгодишния Национален конкурс „Млади таланти“, организиран за 19-ти път от Министерството на образованието и науката (МОН).

Журито на конкурса класира на първите три места проектите „Структура на несамопресичащите се маршрути и свързващата константа“ на Чавдар Лалов от Математическата гимназия „Гео Милев“ – Плевен, „Сортиране на пермутации от положителни числа с обръщане“ на Василена Цветанова и Радослав Димитров от Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив, и „Търсене на променливи звезди в разсеяния куп NGC7243“ на Симона Христова от Природо-математическа гимназия „Баба Тонка“- Русе и Теодор Алексиев от СМГ „Паисий Хилендарски“. Всеки от отличените проекти ще получи парична награда от 1500 лв.

Грамотите за успешно представяне на учениците бяха връчени днес от министъра на образованието и науката проф. Николай Денков на официална церемония в МОН. Той посочи, че целта на конкурса „Млади таланти“, който е част от съпътстващите инициативи на рамкова програма „Хоризонт 2020“ на Европейския съюз, е да дава стимул на младежи между 14 и 21 години с интерес към науката да развиват и изявяват знанията и уменията си.

Тази година в Националния конкурс постъпиха 33 проекта, като журито допусна за участие 30 от тях. Номинираните бяха предимно от математическите гимназии в София, Пловдив, Варна, Русе и Габрово. Най-много разработки имаше в тематичните направления информатика -17, математика -10 и инженерни науки -3.

Освен трите големи награди, журито присъди и поощрителни за проектите „Точка на Микел и други забележителни точки в триъгълника“ на Сиел Шефкетова от СУ „Петко Рачов Славейков“- Кърджали, „Obitcoin – криптоакции за дигитални кооперативи“ на Звездин Бесарабов от Националната Природо-математическа гимназия „Акад. Л. Чакалов“ в София. Двамата ще получат по 1000 лв.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Други три проекта бяха избрани да представят България на изложението EXPO Sciencе Europe 2017 г, което ще се проведе през август във Форталеза, Бразилия. Това са „Оптичен кардиограф“ на Николай Пашов от 91 НЕГ „Проф. Константин Гълъбов“-София, ExoBrahium (RobotHand v.7-8)“ на Георги Георгиев от Природо-математическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев”- Габрово и Симеон Симеонов от Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади”- Габрово, и „Как да намерим Принцеса или търсене на движеща се цел в граф“ на Асел Исмолдаева от Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“- Варна.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.