Търсене
Close this search box.

Паметник – Кордопуловата къща

Паметник – Кордопуловата къща

Паметник – Кордопуловата къща

Паметник – Кордопуловата къща


Направи дарение на училище!



***

Kordopulova6.jpg

http://image.nauka.bg/kul/pametnici/Kordopulova/Kordopulova11.jpg

Фотография: Благой Анев
bgmonuments@gmail.com

Текст: Антоан Тонев

Кордопуловата къща, наричана също Цинцарова, се намира в Мелник, най – малкия град в България, и е обявена за паметник на културата от национално значение. Всъщност това е най – голямата запазена до днес къща от епохата на Възраждането на целия Балкански полуостров. Според някои сведения днес е и втората по големина къща в цяла България. Построена е в далечната 1754 година от мелнишката фамилия Кордопулови. Къщата има много интересен и сравнително рядко срещан план, като най – характерна е голямата изба, която е издълбана в скалата под и зад къщата. Тази изба може да побере между 250 и 300 тона висококачествено мелнишко вино, което отлежава в чудесни условия. Освен избата впечатляващи са жилищните, сервизните помещения и гостната. Кордопуловата къща е изключително богато обзаведена, като в нея могат да се видят венециански стенописи, уникална дърворезба на таваните, чудесни стъклописи и ръчно изработени мебели от масивно дърво. Огромен интерес предизвиква и приемната (или гостната) зала, която има 24 прозореца, разположени на два реда по 12, обърнати към четирите посоки на света. Долният ред прозорци са типично български и са характерни за възрожденското ни строителство. Съчетавайки най – различни елементи и техники при изграждането си: български, гръцки, средиземноморски, ориенталски и т.н. Кордопуловата къща е изключителен паметник, който може да ни разкрие много подробности за бита на богатите християни в Османската империя, а и на Балканите като цяло в периода на Възраждането. Освен това къщата е свързана с един типичен за нас българите отрасъл, какъвто е винопроизводството. Най – голямата бъчва за божествената амброзия в избата може да побере 12,5 тона вино. Дори и само от тази гледна точка Кордопуловата къща е един изключително интересен паметник, които ни разкрива редица подробности за винарството в този изключително плодороден български край. Но къщата привлича не само със своите изби, но и с цялостния си интериор и екстериор, които ни карат да се потопим в света на възрожденските българи, свят в който надеждата за освобождение и достоен живот започва все по – уверено да си проправя път, свят в който семейството и традициите са били опора на обществото. Всеки българин може да почувства полъха на онова време в красивия Мелник и в Кордопуловата къща и да се замисли за някои от пороците на днешното ни забързано ежедневие.

http://image.nauka.bg/kul/pametnici/Kordopulova/Kordopulova7.jpg

    Интересна е и историята на Кордопуловата къща през ХХ век. По време на Балканската война отстъпващата турска армия убива последния жив собственик на къщата от Кордопуловата фамилия. Макар и грък по етнически произход Манолис Кордопулис или Манол Кордпулов, както е наричан понякога, е бил привърженик на българската идея за освобождение на Македония, която тогава била изцяло под османска власт. След убийството къщата минава в ръцете на Цинцаровия род, като и до днес този великолепен дом, изпълнен с толкова история, е в ръцете на българи – семейство Паспалеви. Самата къща е реставрирана в периода от 1974 до 1980 година от екип под ръководството на архитект Георги Лабов. Днес Кордопуловата къща е превърната в къща – музей, като наред с това много активно се използват избените й помещения, където отлежават някои от най – добрите мелнишки вина.


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

http://image.nauka.bg/kul/pametnici/Kordopulova/Kordopulova6.jpg

 

http://image.nauka.bg/kul/pametnici/Kordopulova/Kordopulova10.jpg

http://image.nauka.bg/kul/pametnici/Kordopulova/Kordopulova4.jpg


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.