Отпечатъци от човешки стъпки на 800 хиляди години са намерени в Англия


Най-старите човешки следи, намерени извън Африка, са оставени в кален естуар (широко речно устие) преди 800 хиляди години и са намерени в днешен Норфолк, Източна Англия, от екип учени от Британския музей и други национални музеи и университети.
Следите са оставени от малка група хора, движили се на юг през средата на естуара при Хейзбърг. Учените смятат, че групата е съставена от възрастни и деца, включително индивид чийто размер на крака е бил 42 номер, т.е. мъжът е бил висок около 1.70 м.
Отпечатъците от тези стъпки са първото директно доказателство за наличието на хора в Северна Европа. Присъствието им преди се е потвърждавало само от каменни сечива и животински кости, които те са оставяли след себе си.
Следите са унищожени само 2 седмици след откриването им през май миналата година. Морските вълни, които са разкрили отпечатъците, са станали причина и за тяхното унищожение. Ник Аштън от Британския музей заедно с други учени обаче е успял да ги запази преди да изчезнат, като е взел отливки на някои от най-запазените от тях.
„Това е изключително рядко откритие” – казва Аштън. „Находката край Хейзбърг просто променя разбирането ни за ранното човешко обитание на Британия и Европа.”
Докато зимните бури сипят ударите си върху брега, учените се надяват, че по-нататъшната ерозия може да разкрие още следи от стъпки. През май миналата година, когато морето изчистило част от пясъка и разкрило отпечатъците, учените веднага разбрали, че дългите овални вдлъбнатини са били от предисторически пласт.
„Първоначално не бяхме сигурни какво виждаме” – казва Ник Аштън – „но когато махнахме останалия пясък и попихме морската вода, стана ясно, че вдлъбнатините приличаха на стъпки, дори човешки стъпки и ние трябваше да заснемем земната повърхност колкото се може по-бързо преди морето да унищожи находката.”
Фотограметрията (комбинация от фотографии, с които се създава триизмерен образ) помага за запазването на находката и на потвърждаването, че са човешки стъпки, вероятно на 5 индивида. Някои бяха достатъчно ясни, че да се отбележат следите от петата, свода и пръстите и това улеснява определянето на ръста индивдите.
Следите са били заровени под ледникови наноси и фосилизирани останки от изчезнали животни, които Саймън Парфит от Националния исторически музей е определил като мамут, изчезнал вид кон и ранна форма на полевка.
В деня в който малката група е крачела през мократа кал, Британия все още е била съединена с континентална Европа. Речната долина е била заобиколена от иглолистна гора със заливана от морето ливада и вирове със сладководна вода, предлагала е богато разнообразие от храни, включително растения, годни за ядене и водорасли, ракообразни и животни.
За сега не са намерени фосилни останки от самите хора. Крис Стрингър от Музея по Естетвена История и експерт в изучаването на праисторическите хора смята, че следите са оставени от хора от Атапуерка – Испания, от вид, наречен Homo antecessor.
Експертът смята, че този вид хора са изчезнали в Европа и вероятно са заместени от друг ранен човешки вид, Homo heidelbergensis, след това от неандерталците и накрая от съвременните хора
Превод: Велимир Макавеев
http://www.irishtimes.com/news/world/uk/800-000-year-old-human-footprints-found-in-england-1.1684118
