Търсене
Close this search box.

Открито укрепление на Юлий Цезар

Открито укрепление на Юлий Цезар

Открито укрепление на Юлий Цезар

Открито укрепление на Юлий Цезар


Направи дарение на училище!



***

Автор
Неделин Бояджиев
roman-military-camp-map.jpg

Древно укрепление, което Юлий Цезар е използвал по време на завладяването на Галия, бе открито от немски археолози

Според немски археолози, е идентифицирано най-старото известно до днес римско военно укрепление в Германия, вероятно построено като дом за хиляди войници по време на завладяването на Галия от Юлий Цезар в края на 50 г. пр. Хр. Парчета от сандали на римските войници помогнали да бъде направено откритието.

Има само няколко известни такива места, споменати в разказа на Гай Юлий Цезар „Завладяването на Галия”. Изследователите са знаели за едно от тях –  близо до германския град Хермескейл, недалеч от границата с Франция.

roman-military-camp-map.jpg (480×490)

Части от крепостта са покрити с пясъците на времето или са унищожени от развитието на селското стопанство в района. Останки от стената са запазени в гората, но доскоро не е било възможно да се докаже, че това наистина е римски военен лагер, както археолози и местни историци отдавна подозират.  


Разбери повече за БГ Наука:

***

Археолозите открили, че военната база е съставена от правоъгълно заграждение и изкоп със заоблени ъгли, които обхващат около 45 акра (182,000 кв. м.). Още 18 акра (76 000 кв. м.) са били включени към укреплението, откъдето то се е снабдявало със селскостопански продукти и вода.  

По време на разкопките била открита една от портите на крепостта. В пролуките между камъните, около портала, екипът били открити „ноктите” от  сандалите на римските войници и парчета от глинени съдове, които помогнали за датировката на откритието.

Много вероятно е легионерите да са лагерували там по време на Галската война, но археолозите се надяват, че един ден ще могат да кажат с точност дали това е станало през 53 или през 51 г. пр. Р. Хр.

Крепостта е само на 3 мили (5 км) от келтско (галско) селище, обитавано от племето тревери. Възможно е това племе да е оказало упорита съпротива и да е забавило напредването на римските легиони. И затова е трябвало римляните да се укрепят в зона, близка до земите на племето.

Резултатите от археологическите разкопки са публикувани в германския вестник Archäologisches Korrespondenzblatt.

По материали от:

http://www.livescience.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.