Търсене
Close this search box.

Отглеждане на кожа в лабораторни условия

Отглеждане на кожа в лабораторни условия

Отглеждане на кожа в лабораторни условия

Отглеждане на кожа в лабораторни условия


Направи дарение на училище!



***

skin2

Учени от RIKEN Center for Developmental Biology (CDB) в Япония, в сътрудничество с Tokyo University of Science и други японски институции, успешно са отгледали сложна кожна тъкан – заедно с космените фоликули и мастните жлези – в лабораторни условия, използвайки индуцирани плурипотентни стволови клетки. След това успели да трансплантират тези тъкани в живи мишки и тъканите формирали добри връзки с другите системи, като нерви и мускулни влакна. Това би позволило да бъдат създадени функционални кожни транспланти за пациенти, пострадали от изгаряне или други състояния, които изискват нова кожа.

Проучванията за биоинженерни тъкани са довели до много важни постижения през последните години – създадени са редица различни видове тъкани – но все още има препятствия, които трябва да бъдат преодолени. Досега, областта на кожните тъкани, епителните клетки успешно са отглеждани до слоеве, които могат да бъдат имплантирани, но не са притежавали необходимите придатъци – мастните и потни жлези – които им позволяват да функционират като нормални тъкани.

За да осъществят това, учените взели клетки от венците на мишки и използвали химически вещества, за да ги превърнат в такива, подобни на индуцираните плурипотентни стволови клетки (iPS). Работата им е публикувана в Science Advances. Отглеждани в култура, клетките правилно се развили до т. нар. ембриоидно тяло (ЕТ) – триизмерно скупчване от клетки, която частично наподобява развиващия се до истинско тяло ембрион. Изследователите, създали ЕТ от iPS клетки, използвайки Wnt10b сигнализиране и след това имплантирали множеството ембриоидни тела в имунно-дефицитни мишки, където те постепенно се превърнали в диференцирана тъкан, следвайки модела на развитие на истинския ембрион. След като тъканта се диференцирала, учените я трансплантирали от тези мишки на други. Там тъканите се развили нормално до покривна тъкан (интегумент) – тъканта, която се разполага между външния и вътрешния слой на кожата и е отговорна за по-голямата част от функциите на кожата, свързани с окосмяването и мастната екскреция.

Третирането със сигналната молекула Wnt10b довело до образуване на по-голям брой космени фоликули, доближавайки биоинженираната тъкан до естествената.
Според Такаши Цужи от RIKEN Center for Developmental Biology, който е и ръководител на проучването, „Ние се доближаваме до мечтата да бъдем способни да създаваме в лабораторни условия истински органи за трансплантация и вярваме, че тъканта, отгледана по този метод, може да бъде използвана като алтернатива на използването на животни за изпитване на влиянието на различни химикали.”


Разбери повече за БГ Наука:

***

Превод: Росица Ташкова
Източник: https://www.sciencedaily.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.