Търсене
Close this search box.

Олимпийски състезатели от цял свят се събират в България през декември, за да създадат глобална мрежа

Олимпийски състезатели от цял свят се събират в България през декември, за да създадат глобална мрежа

Олимпийски състезатели от цял свят се събират в България през декември, за да създадат глобална мрежа

Олимпийски състезатели от цял свят се събират в България през декември, за да създадат глобална мрежа


Направи дарение на училище!



***

Няколко поколения български олимпийци по природни науки, повечето от които носители на златни медали и престижни отличия от международни състезания, ще вземат участие във втората Национална олимпийска конференция по природни науки и иновации на 21 и 22 декември. Годишното събитие ще обедини големи български умове от цял свят в обмен на полезни практики за подготовката на отборите. Така конференцията ще постави начало на Глобална мрежа от олимпийски състезатели. Двудневното научно-дискусионно събитие ще се проведе в Централна сграда на Българска академия на науките. Основаването на Мрежата от олимпийски състезатели по природни науки и Шестата годишна олимпийска среща ще се състоят в Археологическия музей по време на втория ден от националната олимпийска конференция.

„Дискусията за реализацията на българските олимпийски отбори ще бъдат едва началото на разговор, обединяващ държавата, научните организации и състезателите. Целта на събитието е да създаде процес, движен от колективната енергия на хора, носители на най-високи световни отличия в областта на науката“, разказва председателят на СРООПН, Алексей Христов. На събитието ще се присъединят над 100 олимпийци, сред които най-голям е броят на математиците.  Български възпитаници на MIT, Оксфорд и Харвaрд ще споделят истории, които започват с олимпийски медали и стигат до някои от най-уважаваните учебни заведения в света.

Успешната сътрудничество между образование и бизнес ще бъде един от основните акценти на олимпийската конференция, която ще включи имена от водещи компании в сферата на иновациите. Румяна Тренчева /SAP South East Europe/, Елена Маринова /Мусала Софт/, Светлин Наков /СофтУни/, Невен Дилков /Нетера/ и други специалисти в областта на  предприемачеството, ще коментират постиженията на участниците в международни олимпиади и възможностите за надграждане на резултатите в световен план. Тази дискусия ще бъде част от бизнес панела на конференцията, чийто модератор е Анна-Мари Виламовска, секретар иновации на президента на Република България.

Събитието се организира от СРООПН с генералната подкрепа на Фондация „Америка за България“, които се ангажират с подготовката и финансирането на българските олимпийски отбори по природни науки в активния сезон на международните олимпиади. Останалите партньори на конференцията са Мусала Софт, Съюза на математиците в България, БАН, ИМИ-БАН, УчИМИ, Сдружение на директорите на математическите гимназии. Конференцията се реализира и благодарение на подкрепата на компаниите Leanplum и Baristo.


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

xxx

Сдружение на ръководители на олимпийските отбори по природни науки – СРООПН, е сдружение с нестопанска цел, създадено през 2010 г. по инициатива на Фондация “Америка за България”. С финансовата подкрепа на Фондацията Сдружението подпомага развитието на националните олимпийски отбори по природни науки в България, като организира подготовката им за участие в международни състезания и олимпиади, и информира българското общество за наистина забележителните успехи на учениците-олимпийци. Участниците в олимпийските отбори по природни науки у нас са ученици между 8-ми и 12-ти клас. От създаването на българското олимпийско движение по природни науки нашите ученици са успели да донесат на страната ни общо 726 медала – 132 златни, 244 сребърни и 350 бронзови – от най-престижните международни олимпиади по астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.