Търсене
Close this search box.

Очаква се половината население на планетата да е късогледо до 2050 г.

Очаква се половината население на планетата да е късогледо до 2050 г.

Очаква се половината население на планетата да е късогледо до 2050 г.

Очаква се половината население на планетата да е късогледо до 2050 г.


Направи дарение на училище!



***

До 2050 г. се очаква почти 5 милиарда души в световен мащаб да страдат от късогледство (миопия), като една пета от тях, около 1 милиард, ще са изправени пред опасност от ослепяване, в случай че сегашните тенденции се запазят. Това показва изследване, публикувано в списание Ophthalmology.

Очаква се броят на хората, страдащи от слепота да се увеличи седем пъти през периода от 2000 до 2050 година, като миопията ще се превърне във водеща причина за загуба на зрението в света.

Рязкото увеличение на страдащите от миопия се дължи основно на фактори от заобикалящата ни среда. Например, все по-малко време, прекарано навън и все повече време, прекарано в дейности, изискващи близост на очите до обекта и тяхното фокусиране върху него (работа на компютър, гледане на телевизия, четене и др.).

Резултатите разкриват огромен проблем за общественото здраве. Авторите на изследването предлагат да се разработят планове за офталмологични грижи с цел овладяване на нарастващия брой случаи на тежко късогледство. Същевременно е нужно фокусиране върху откриването на лечения, които да контролират развитието на миопията и да се вземат превантивни мерки, преди хората да развият тежка такава.

“Също така, трябва да осигурим редовни очни прегледи за децата си при оптометрист или офталмолог, по възможност всяка година, за да може да се реагира навреме, ако са в опасност.” – съветва съавторът на изследването проф. Ковин Найдуу, изпълнителен директор на Института за зрение “Брайън Холдън”. Превантивни стратегии, които могат да се приложат са увеличаване на прекараното навън време и намаляване на времето пред устройства, които изискват постоянното фокусиране на окото.

Съществуват и други методи, които могат да са от полза на хората, страдащи от късогледство – диоптрични стъкла и лещи. Прилагат се и медикаментозни интервенции, но са необходими инвестиции в разработването и тестването им, за да се подобри тяхната ефикасност и достъпност.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Превод: Светослав Христов
Източник: ScienceDaily


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.