Търсене
Close this search box.

Ново устройство дава на сърцето електромеханична прегръдка

Ново устройство дава на сърцето електромеханична прегръдка

Ново устройство дава на сърцето електромеханична прегръдка

Ново устройство дава на сърцето електромеханична прегръдка


Направи дарение на училище!



***

Credit: Edward Leung, flickr (CC BY 2.0)
Credit: Edward Leung, flickr (CC BY 2.0)

Изследователски екип, ръководен от учени от Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) и Националния университет на Сеул, е разработил ново електрическо устройство, което може да обвие сърцето и да му доставя електрически импулси, подобрявайки сърдечната функция при експериментални модели на инфаркт – водеща причина за инвалидизирането и смъртността сред населението.

Проучването е публикувано в края на месец юни, тази година, в списание Science Translational Medicine и представя потенциален нов метод за подобряване на сърдечната функция и лечение на опасните аритмии, като компенсира увредения сърдечен мускул и позволява на живата част от него да работи по-ефективно.

При нормални условия, сърцето изпомпва кръв през тялото чрез поредица от координирани съкращения, които се поддържат от внимателно синхронизирана електропроводна система. При сърдечен удар – когато отслабеният сърдечен мускул увреди изпомпващия механизъм на сърцето – тази електропроводна система може също да бъде увредена.

„Някои пациенти с инфаркт се подлагат на ресинхронизираща терапия, при която три малки електрода се имплантират чрез пейсмейкър, за да поддържат координираното съкращение на сърцето” – обяснява авторът доктор Hye Jin Hwang, изследовател към Division of Cardiovascular Medicine към Института по сърдечно-съдови заболявания на BIDMC. „Но пейсмейкърите доставят електрическа стимулация само до специфични участъци от сърцето и не осигуряват пълно покритие на целия орган, както прави естествената електропроводна система на здравото сърце.”

„Знаехме, че един интегриран подход, който директно потиска вентрикуларната тахиаритмия в допълнение към подобряването на сърдечната функция, би била обещаваща стратегия за лечението на инфаркт, вентрикуларна аритмия и внезапна смърт” – казва съавторът доктор Mark E. Josephson, почетен председател на Отдела по сърдечно-съдова медицина към BIDMC, изтъкнат професор от Харвард и международен лидер в областта на електрофизиологията.


Разбери повече за БГ Наука:

***

На снимките е демонстрирана разтегливостта на устройството. Credit: Park et al., Science Translational Medicine (2016)
На снимките е демонстрирана разтегливостта на устройството. Credit: Park et al., Science Translational Medicine (2016)

Изградено от нано-нишки, вградени в гумен полимер, който може да пасне на уникалната триизмерна анатомична структура на всяко сърце, новото устройство е проектирано така, че да обгръща сърцето и следователно да доставя електричните импулси до целия вентрикуларен миокард (мускулната тъкан на сърдечните камери) или сърдечен мускул. За разработването на новия материал за устройството, Hwang е работила в сътрудничество с изследователите от Националния университет на Сеул Taeghwan Hyeon, PhD, специалист по нано-материали и Dae-Hyeong Kim, PhD, специалист по разтегливи устройства. „Искахме възможно най-добре да имитираме сърдечната тъкан, която е много еластична, както и да пресъздадем уникалните ѝ функции на силна проводимост” – казва Hwang.

В сътрудничество с мултидисциплинарни изследователски екипи от седем института в САЩ, Китай и Република Корея, Hwang и колегите ѝ разработили новия нано-материал, създали еластичното електрическо устройство, чрез 3D принтиране, провели предварителна оценка на механичните свойства, чрез компютърна симулация и провели функционална оценка на устройството в in vivo модел на инфаркт.

Ляво: устройството обгръща 3D-принтиран модел на сърце на плъх. Дясно: устройството – имплантирано в контролно сърце на плъх. Credit: Park et al., Science Translational Medicine (2016)
Ляво: устройството обгръща 3D-принтиран модел на сърце на плъх. Дясно: устройството – имплантирано в контролно сърце на плъх. Credit: Park et al., Science Translational Medicine (2016)

При изследвания върху плъхове, устройството се интегрирало структурно и електрически с миокарда след инфаркт, като играело ролята на подструктура на сърцето по време на сърдечните движения и подобрявало съкратителната функция на сърцето без да се нарушава отпускането му.

„Големият напредък тук е откритието на начин да се създаде устройство, което по-прецизно имитира нормалната физиология” – обяснява доктор Peter J. Zimetbaum, директор на Отдела по клинична кардиология към BIDMC и професор по медицина от Харвард. „Концепцията за обгръщане на сърцето но е нова, но изпълнението ѝ с такова внимание към по-физиологичен подход прави устройството невероятно. Това не е просто поредното механично поддържащо устройство. Това е нов физиологичен подход и осигурява възможност за сближаване между сложното инженерство и медицината.”

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.