Новият трансатлантически кабел за пренос на данни на Google предстои да се приземи в Корнуол

Единият край на кабела „Curie“ на Google, беше завършен миналата година – подобен проект ще достигне и Корнуол през 2022 година. Източник: Google
Google обяви планове за изграждане на нов подводен мрежов кабел, свързващ САЩ, Великобритания и Испания.
Техническият гигант казва, че включва нова технология в кабела, която според него е значително надграждане на по-стари съществуващи линии.
Очаква се проектът да приключи до 2022 година.
Според оценките на Google, подводните кабели за данни са жизненоважни за глобалната комуникационна инфраструктура, пренасящи около 98% от световните данни.
Кабелите обикновено се изграждат от комуникационни фирми – обикновено група от тях обединяват ресурси – които след това прехвърлят щафетата на други компании с цел те да ги използват.
Най-новият кабел, наречен „Грейс Хопър“ на американски компютърен учен и военноморски адмирал, ще достигне Великобритания в Бюд, в Корнуол. Това е четвъртият подводен кабел, който е частна собственост на Google.
Но Google се нуждае от „все по-голямо количество трансатлантическа честотна лента“, според Джон Делани от телекомуникационния анализатор IDC.
„Изграждането на собствени кабели им помага да избират кабелни маршрути, които са най-оптимални“ и близо до центрове за данни, каза той.
„Освен това намалява до минимум оперативните разходи, като намалява необходимостта да плащат на телекомуникации и други собственици на кабели на трети страни за използването на тяхната инфраструктура.“
Джейн Стоуел, която ръководи изграждането на подводни кабелни проекти на Google, заяви пред BBC, че има нужда от интернет връзка, на която може да се разчита.
„Не е достатъчно да има един-единствен кабел, защото всеки елемент в мрежата може да се прецака от време на време и ако е на 8000 метра под морето, отнема известно време за ремонт“, каза тя.
Под морето
Първият трансатлантически телекомуникационен кабел е построен през 1858 г., свързвайки телеграфно Ирландия и САЩ.
Около 750 000 мили кабел вече минават между континентите, за да поддържат търсенето на комуникация и забавление – достатъчно, за да се движат по света почти 17 пъти.
Необходими са кабели, за да издържат на големи опасности, включително земетресения и тежки течения, и животът им е около 25 години.
Но г-жа Стоуел споделя, че някои от трансатлантическите кабели „излизат от експлоатация и имаме нужда от по-нови, по-добри и по-напреднали технологии“.
„То е послужило на нуждите и целта си по онова време, но това е старо поколение“, каза тя.
- Google и Facebook са твърде мощни, казва наблюдателя
- Google обявява инвестиции от 10 милиарда долара в Индия
Google все още не е изградил кабел, разположен в континентален Китай, където услугите му са ограничени от държавата, а г-жа Стоуел заяви, че няма планове за изграждането на такъв в обозримо бъдеще.
„Разбираме, че сме американска компания и разбираме законностите на това, което трябва да спазваме“, каза тя. Но тя посочи, че пазарът в Азия е по-голям от Китай.
Тя се обърна и към нарастващите опасения, че светът скоро може да види два интернета: единият, контролиран от Запада, а другият – от Китай.
„Световната мрежа зависи от взаимосвързани мрежи. Човек би се надявал мрежите да бъдат считани за неутрални и да продължат да се свързват.“
Вълна от търсене
Използването на интернет скочи бързо по целия свят след въвеждането на ограниченията на COVID-19. През април Ofcom разкри, че рекорден брой възрастни от Обединеното кралство са прекарали една четвърт от активния си ден онлайн по време на локдауна.
Тъй като търсенето на високоскоростен интернет се увеличава по целия свят, компаниите продължават да търсят начини да достигнат до повече потребители.
И Google не е единствен в преследването на собствеността върху жизненоважната инфраструктура за данни.
Microsoft и Facebook, например, са съсобственици с телекомуникационната компания Telxius на кабела Marea, който минава от САЩ до Испания.
През май Facebook обяви поредния проект за изграждане на подводен кабел от 37 000 км (23 000 мили), който да доставя по-бърз интернет на 16 държави в Африка.
Готов за употреба до 2024 г., той ще достави три пъти повече от капацитета на всички текущи подводни кабели, обслужващи континента.
Африка изостава от останалия свят по отношение на достъпа до интернет, като само четири на всеки 10 души имат достъп до мрежата.
Въпреки това, с население от 1,3 милиарда, африканският пазар се превърна в ключово развиващ се пазар за много предприятия.
