Търсене
Close this search box.

НОВИЯТ ЛАУРЕАТ НА НАГРАДАТА „ТЕМПЪЛТЪН” ПОЛУЧАВА ПОЗДРАВЛЕНИЯ ОТ РЕЛИГИОЗНИ ВОДАЧИ, БЛАГОРОДНИЦИ И УЧЕНИ

НОВИЯТ ЛАУРЕАТ НА НАГРАДАТА „ТЕМПЪЛТЪН” ПОЛУЧАВА ПОЗДРАВЛЕНИЯ ОТ РЕЛИГИОЗНИ ВОДАЧИ, БЛАГОРОДНИЦИ И УЧЕНИ

НОВИЯТ ЛАУРЕАТ НА НАГРАДАТА „ТЕМПЪЛТЪН” ПОЛУЧАВА ПОЗДРАВЛЕНИЯ ОТ РЕЛИГИОЗНИ ВОДАЧИ, БЛАГОРОДНИЦИ И УЧЕНИ

НОВИЯТ ЛАУРЕАТ НА НАГРАДАТА „ТЕМПЪЛТЪН” ПОЛУЧАВА ПОЗДРАВЛЕНИЯ ОТ РЕЛИГИОЗНИ ВОДАЧИ, БЛАГОРОДНИЦИ И УЧЕНИ


Направи дарение на училище!



***

НОВИЯТ ЛАУРЕАТ НА НАГРАДАТА „ТЕМПЪЛТЪН” ПОЛУЧАВА ПОЗДРАВЛЕНИЯ ОТ РЕЛИГИОЗНИ ВОДАЧИ, БЛАГОРОДНИЦИ И УЧЕНИ

ПОЛСКИЯТ СВЕЩЕННИК И КОСМОЛОГ, проф. Майкъл (Михау) Хелър, считан за основател на „научната теология”, получи официални поздравления от Папа Бенедикт XVI на тържеството по случай връчването на тазгодишната награда Темпълтън, която е най-високата академична награда в света.

По-рано, на частна церемония в Бъкингамския Дворец, Единбургският дук връчи на Хелър наградата от Ј820,000.

След това професорът бе гост и на специален прием в Кралското Общество, даден от неговия председател, Лорд Рийс. Събитието съвпадна със седмичните тържества в църкви, университети и авторитетни институции в столицата и извън нея.

На официален прием в лондонската кралска резиденция Сейнт Джеймс, Архиепископ Фернандо Филони предаде поздравителното писмо от Папата, в което се казва: „Негово Светейшество многократно е подчертавал значението на плодотворната среща между вярата и науката – двете крила, които издигат човешкия дух в търсене на истината (ц. Вяра и Смисъл, 1), и с желание подкрепя тези които са посветили живота си в изследване на тайните на науката в контекста на религиозната вяра.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Обръщайки се към Вас и всеки, чиито труд е насочен към разширяване и задълбочаване на връзките между религията и науката, Негово Светейшество дава Своята сърдечна, апостолистична благословия.”

На церемонията в Бъкингамския дворец, Д-р Джон М. Темпълтън Младши, Председател и Президент на едноименната Фондация, заяви: „Журито по избора на тазгодишния лауреат признава изключителните и уникални заслуги на Проф. Хелър, като изтъкнат учен, философ и теолог. Членовете на журито са единодушни, че Проф. Хелър убедително доказа как научните и теологичните изследвания могат хармонично да си взаимодействат, без да си противоречат.”

След като получи наградата, Проф. Хелър сподели своите възгледи за отговора на последния главен въпрос на Фондацията: „Дали Науката превръща Вярата в Бога в отживелица?” Той заяви следното:

„Науката превръща ли Вярата в Бога в отживелица? Зависи каква представа имате за Бога. Ако според вас, Бог е някакво същество което манипулира света и има сходни с вашите разсъждения, тогава науката просто отрича неговото съществуване. Ако обаче, според вас Бог е над света и вашите представи, колкото и ограничени да са те, тогава Той присъства в законите на физиката, както и във всяка човешка дейност, насочена към опознаване на Вселената.”

Д-р Темпълтън допълни: „Той придаде на науката смисъл на възвишена мистерия, а на религията – поглед към вселената през широко отворените очи на познанието. Неговите най-ценни трудове, могат накратко да се характеризират като медитация върху чудото на „математическата същност на природата”.

Вчера в Лондонската Оратория се проведе служба в чест на Хелър, последвана от тържествена вечеря, на която присъстваха главата на Английската и Уелската Католическа Църква, Уестминстърският Архиепископ, Кардинал Кормак Мърфи-О’Конър.

По време на гостуването си във Великобритания, Хелър отслужи литургия в главната Полска Църква, в лондонското предградие Излингтън и взе участие в симпозиума на Кралското oбщество на тема „Моделиране произхода на времето и вселената”. В края на седмицата той ще присъства на събрания в лондонския Импириъл Колидж и оксфордския колеж „Св. Ана”.

Хелър е 38-ми лауреат на наградата Темпълтън, която се присъжда ежегодно от 1973 г. Той дари получените средства за развитието на Центъра Коперник и Ягелонския Университет към Теологичната Академия в гр. Краков. Центърът предоставя специализирани изследвания в областта на науката и теологията.

По-подробна информация за наградата можете да намерите на адрес www.templetonprize.org.

Информация за Главния Въпрос на Фондация Джон Темпълтън: „Дали науката превръща вярата в Бога в отживелица?”, можете да намерите на адрес www.templeton.org/belief.

Автобиография на Майкъл Хелър:

Хелър е роден през 1936 г. в гр. Тарнов, Полша

По време на нацистката окупация, семейството на Хелър е изселено от Полша и последователно интернирано в Украйна, Сибир и южна Русия, след което отново се завръща в родината.

Докато слуша разпалените спорове между родителите си и техни приятели, Хелър развива невероятния си усет към математиката, физиката и религията.

Въпреки активните репресии на комунистическия режим срещу интелектуалците в Полша, с трудовете си Хелър се утвърждава като международен авторитет в средите на космолозите и физиците.

Той е автор на над 30 книги и близо 400 статии по различни теми, като обединяване на общата зависимост и квантовата механика, теориите за множествените вселени и техните граници, геометричните методи в относителната физика като некомутативната геометрия, философията и историята на науката.

Последните трудове на Хелър са насочени към некомутативната геометрия и теорията на групирането в математиката, която се опитва да обясни проблема на началната космологична мистерия за произхода на вселената. „Ако на фундаментално ниво във физиката, не съществуват пространството и времето,” твърди Хелър, „некомутативната геометрия може да се окаже подходящо средство за решаване на подобни задачи”

Преподобният професор Хелър е преподавател във факултета по философия в Теологичната Академия на гр. Краков, където предава своите знания на второ поколение студенти.

История на Наградата Темпълтън:

Тази награда се присъжда всяка година, като лауреатът се избира от група независими заседатели.

Тази награда е крайъгълен камък в международните усилия на едноименната фондация, да служи като благотворителен катализатор на открития в различни области, засягащи най-важните житейски въпроси – от проучвания на природните закони до въпроси свързани с любовта, признателността, опрощението и съзиданието.

Тазгодишният лауреат ще се присъедини към авторитетния списък на 37-те предишни призьори. Миналогодишната награда получи Проф. Чарлз Тейлър, като признание за дългогодишните си усилия в изучаването ролята на „духовното мислене” в модерното общество, и по-специално как духовното мислене ще спомогне при решаването на проблема за насилието и фанатизма.

Сред останалите лауреати са: Чарлз Х. Томас, професор от института Беркли към Калифорнийския Университет, който подели нобеловата награда за физика през 1964 г. за своите изследвания върху свойствата на микровълните и съвместното му откритие на лазера; космологът Джордж Ф.Р. Елис от Кейптаунския Университет, защитил балансираната зависимост между основаващата се на доказателства познание и причинния ефект на силите отвъд обясненията на чистата наука, включително въпроси от областта на естетиката, етиката, метафизиката и съзнанието.

Бивши членове на журито включват Далай Лама, Негово Кралско Височествo Уелския принц, както и Негово Кралско Височество, Белгийският принц Алберт.

Членове на журито за 2008 г:
Д-р Деви Фортуна Ануар

Директор на Програмите и Изследванията в Центъра Хабиби и Подпредседател по Социални и Хуманитарни Науки Индонезийския Научен Институт (ЛИПИ) в Джакарта

Негово Високопреосвещенство Д-р Даниел Сиоботеа

Румънски Архиепископ и Митрополит на Молдова и Буковина

Проф. Сара Кокли

Професор по теология в Харвард

Д-р Френсис С. Колинс

Директор на Националния Изследователски Институт по Хуманитарна Генетика, към Националния Здравен Институт на САЩ

Проф. Каикосров Д. Ирани

Почетен професор по философия в Нюйоркския Сити Колидж

Проф. Кенет С. Кендлър

Професор по психиатрия и хуманитарна генетика в Медицинския колеж на Вирджиния

Михаел Новак

Теолог, писател, бивш дипломат и настоящ носител на Наградата Джордж Фредерик Джуит по религия, философия и обществена политика към Американския Институт във Вашингтон

Проф. М.С. Суаминатан

Председател на Националната Комисия на Фермерите към индийското правителство, председател на изследователската фондация М.С. Суаминатан, Ченай (Мадрас), Индия, Председател на комисията по екотехнологии към ЮНЕСКО, и Президент на Научната Конференция „Пугаш”

Д-р Валтер Е. Тиринг

Почетен Професор във факултета по теоретична физика към Виенския Университет

За повече подробности, моля посетете: http://www.templetonprize.org/judges.html

История на Фондацията:

Фондация „Джон Темпълтън” си е поставила за цел да служи като филантропичен катализатор на откритията в различни области, обхващащи най-значителните житейски въпроси, които могат да варират от обяснения на законите на природата и вселената до теми от естеството на любовта, признателността, опрощението и съзиданието. За повече информация относно Фондация „Джон Темпълтън”, посетете: www.templeton.org


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.