Търсене
Close this search box.

Нови цветни снимки на Плутон!

Нови цветни снимки на Плутон!

Нови цветни снимки на Плутон!

Нови цветни снимки на Плутон!


Направи дарение на училище!



***

Автор
Светослав Александров
pltuto-snakeskin_detail.jpg

През изминалата седмица автоматичната междупланетна станция на НАСА „Ню Хърайзънс“ изпрати поредните снимки на Плутон, които разкриват нови, неподозирани до този момент детайли!

Снимката по-горе е на регион от плутонианската повърхност, намиращ се към момента на заснемането на границата между деня и нощта. Пред очите ни се разкрива обширен накъсан терен със странни линейни хребети, които смайват учените.

„Това е уникален и объркващ пейзаж, който се простира в продължение на стотици мили“, съобщава Уилиам Маккинън от екипа на мисията. „Прилича ни повече на кора на дърво или люспи на дракон, а не на геологични структури. Ще ни отнеме време, за да разберем какво представлява това нещо, може би е резултат от някаква комбинация между вътрешни тектонични сили и ледена сублимация, възникнала поради слабото слънчево осветяване на Плутон“.

detail_lorri_rider.jpg (985×916)

Credit : NASA/JHUAPL/SwRI


Разбери повече за БГ Наука:

***

Други снимки разкриват неподозирани досега детайли от равнината Спутник – онзи бял регион от Плутон, който се простира под формата на сърце. Оказва се, че той е набразден от пещери, ниски хребети и неправилни формации.

„Ню Хърайзънс“ е изпратил и някои важни научни данни. Оказва се, че бялата равнина Спутник е много богата на метан, докато тъмният регион Ктхулу няма метан, с изключение на някои изолирани планински върхове или ръбове на кратери. Планините от западната част на Спутник също нямат метан.

Не е лесно да се опише разпределението на метан на повърхността на Плутон. Но като общо правило метанът е там, където са светлите равнини и ръбовете на кратерите, но него го няма в центъра на кратерите или в тъмните райони.

Още информация и снимки: уебсайта на НАСА


http://www.space-bg.org/

http://www.cosmos.1.bg/

detail_lorri_rider.jpg

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.