Търсене
Close this search box.

Нови открития сочат, че викингите са се заселили в Исландия по-рано отколкото се предполагаше досега

Нови открития сочат, че викингите са се заселили в Исландия по-рано отколкото се предполагаше досега

Нови открития сочат, че викингите са се заселили в Исландия по-рано отколкото се предполагаше досега

Нови открития сочат, че викингите са се заселили в Исландия по-рано отколкото се предполагаше досега


Направи дарение на училище!



***

По-старата от двете викингски къщи в Stöð датира от около 800 г., няколко десетилетия преди общоприетата дата на заселването на Исландия през 874 г. (Изображение: © Bjarni Einarsson)

Археолозите откриха най-старото (засега) викингско селище в Исландия.
Смята се, че древната продълговата къща е лятно поселение, построено през 800-те години, десетилетия по-рано откогато се предполагаше досега, че морските пришълци са заселили острова. Той е бил скрит под по-млада продълговата къща, пълна със съкровища, казва археологът Бярни Ейнарсон, който ръководи разкопките.

„По-младата зала е най-богатата в Исландия, откривана досега“, кавза Ейнарсон пред Live Science. „Трудно е да не се заключи, че това е дом на вожд.“

Комунални къщи


Разбери повече за БГ Наука:

***

По-младата от двете дълги къщи съдържа най-ценната находка от предмети, откривани някога в Исландия и вероятно е била залата на викингския вожд. (Снимка: Bjarni Einarsson)

Продълговатите къщи са големи дървени зали, дълги до 75 метра и широки 6 метра, покрити с трева и слама и използвани като общински жилища в скандинавските земи през епохата на викингите.

Те са били разделени на стаи и можели да се споделят от по няколко семейства. Огън е горял във вградени каменни огнища по протежение на центъра на постройката и добитъка също е бил прибиран вътре, за да го предпазят от студа.

И двете къщи са намерени в Stöð, близо до селото и фиорда на Stöðvarfjörður в източната част на Исландия. По-младата структура датира от около 874 г. – общоприетата дата за заселване на Исландия от хора, които според исландската историография са избягали от норвежкия крал Харалд Прекраснокосия. Тя съдържа една от най-ценните съкровища от декоративни мъниста, сребърни и древни монети, откривани някога в Скандинавия, припомня Ейнарсон.

Сред находките има римски и близкоизточни сребърни монети и сребърни късове, които са нарязани и огънати парчета сребро, използвани като кюлчета или валута от викингите и други древни народи.
При разкопките на 40-метровата зала също са открити декоративни стъклени мъниста, пръстени, теглилки и малък фрагмент от злато. Жителите вероятно са придобили тези стоки, търгувайки с местни ресурси, като кожи и месо от китове и тюлени, които са били ценени във викингска Скандинавия.

Освен римски, близкоизточни монети и сребърни късове, разкопките разкриха много декоративни стъклени перли и голямо мънисто от пясъчник, които вероятно са били използвани за търговия. (Снимка: Bjarni Einarsson)

Атлантическа експанзия

Скрита под пълната с имане къща е намерена още по-стара структура. Химически и други анализи сочат, че тази погребана под горната къща е построена през 800-те години, много преди постоянното заселване на Исландия, казва Ейнарсон.

Той смята, че това е било сезонно селище или лагер, обитаван само през лятото и може би през есента от работници в района.
Въпреки че моржовете не са се срещали в източната част на Исландия, местните хранителни ресурси, които биха могли да се консервират или търгуват, включват продукти от риба, китове, тюлени и птици.

Части от по-старата сграда, изследвани досега показват, че това е било една от най-големите продълговати къщи, откривани някога в Исландия.

„Ние знаем, че най-западната част на по-старата зала е била ковачница (за работа с метал) – единствената ковачница в зала, известна в Исландия“, посочва Ейнарсон.

Сезонният лагер в Stöð е подобен по мащаб и функция на популярното викингско селище, открито в L’Anse aux Meadows, в сегашния Нюфаундленд (Канада), което е датирано около 1000 г., казва той.

„Това е модел на заселването на островите в Атлантическия океан“, допълва Ейнарсон. „Първо имаме сезонни лагери, а след това последват и селищета.“

Ейнарсон ръководи частна археологическа фирма повече от 20 години, а от 2009 г. разкопава селище от викингската епоха във Вогур, на западния бряг на Исландия, което е зависело от лова на моржове заради техните бивни, кожи и месо.
Той открива руините на къщата в Stöð през 2007 г. и започва разкопки на обекта през 2015 г. Проектът е финансиран от Археологическия фонд на Исландия, общинското правителство на региона, компании и местни хора.

Източник: livescience
Превод: Радослав Тодоров

Статията е част от безплатния специализиран брой „Светлината, която съвременната технология хвърля към древността и праисторията“. Можете да го свалите от тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.