Търсене
Close this search box.

Нови открития за човека дават надежда за клинични изпитвания на ваксина срещу СПИН

Нови открития за човека дават надежда за клинични изпитвания на ваксина срещу СПИН

Нови открития за човека дават надежда за клинични изпитвания на ваксина срещу СПИН

Нови открития за човека дават надежда за клинични изпитвания на ваксина срещу СПИН


Направи дарение на училище!



***

hiv

Някои хора, заразени с вируса на ХИВ, произвеждат антитела, които ефективно неутрализират много от щамовете на бързо мутиращия вирус и учените работят по разработването на ваксина, която да индуцира подобни антитела с „широк спектър на действие“ (broadly neutralizing), които могат да предотвратят инфекцията.

Стратегията включва имунизиране на хората с поредица от различни белтъци на ХИВ, като имуногени, които да научат имунната система да произвежда необходимите антитела срещу вируса. Тази стратегия зависи от способността на първия имуноген да се свърже и активира специални прекурсорни клетки – broadly neutralizing antibody precursor B cells, които имат потенциала да се развият до В-клетки, произвеждащи антителата с широк спектър на действие (broadly neutralizing antibody-producing B cells).


normal_plasma_blood_cellsВ-клетки или В-лимфоцити – клетки на имунната система, които произвеждат антитела. Антителата се свързват със строго специфични участъци (антигени) от патогена или инфектираната клетка, като по този начин ги маркират за унищожаване.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***


Изследователски екип е открил, че подходящите прекурсорни клетки за един тип от тези антитела срещу ХИВ се откриват при по-голямата част от хората. Те са описали дизайна на един имуноген, който може да се свързва с тези прекурсорни В-клетки. Откритията са направени от учени от The Scripps Research Institute (TSRI), International AIDS Vaccine Initiative (IAVI) и La Jolla Institute for Allergy and Immunology и са публикувани в Science.

„Открихме, че почти всеки притежава тези прекурсори и че прецизно проектиран белтък би могъл да се свърже с тези клетки, които имат потенциала да се развият в такива, произвеждащи антитела срещу ХИВ“ – обяснява William Schief, професор и ръководител на TSRI, Vaccine Design of the IAVI Neutralizing Antibody Center към TSRI, в чиято лаборатория е проектиран белтъкът за ваксината срещу ХИВ.

Имунната система на човека съдържа огромен запас от различни прекурсорни В-клетки и така може да отговори на голямо разнообразие от патогени. Но това означава, че прекурсорните В-клетки, способни да разпознават специфично вируса, са изключително малко в общия запас от В-клетки.

Структура на антитяло IgG

„Изпитанието пред разработчиците на ваксината е да се определи дали даден имуноген може да представя конкретна вирусна повърхност (за разпознаване – бел. прев.) по начин, който да активира отделни В-клетки да се размножат и да бъдат ефективни“ – казва съавторът на проучването Shane Crotty, професор към La Jolla Institute. „Използвайки нова техника, успяхме да покажем – много преди клиничните изпитвания – че повечето хора в действителност притежават подходящите В-клетки, които ще се свържат с нашия имуноген – кандидат за ваксина. Забележително е, че дизайнът на протеини може да бъде толкова специфичен, че да „открие“ една клетка сред милиони, демонстрирайки приложимостта на тази нова стратегия.“

Разработката е окуражаваща за започване на планирана Фаза 1 на клинично изпитване на версия на проектирания белтък за ваксината срещу ХИВ – „eOD-GT8 60mer“.  „Целта на клиничното проучване ще бъде да се провери безопасността и способността на протеина да предизвика желания имунен отговор в човека“ – казва Schief.

През юни, учените от TSRI, IAVI и The Rockefeller University съобщиха, че eOD-GT8 60mer предизвиква отговор в мишки, който показва някои от характеристиките, необходими за разпознаване и инхибиране на ХИВ. Ако eOD-GT8 60mer се държи по сходен начин при човека, вероятно ще бъдат необходими допълнителни имуногени за пълното индуциране на антителата, които могат да блокират ХИВ.

Новата разработка осигурява на учените и метод за оценка на това дали други нови протеини могат да се свързват с необходимите им прекурсорни В-клетки. Този метод е важен инструмент за дизайна на по-ефективни ваксини срещу СПИН, като позволява проучването на имуногените, преди да бъдат изпитвани в големи, скъпи и продължителни клинични изпитвания.

В кръв от здрави доброволци учените са открили В-клетки, способни да произвеждат антитела от класа VRC01, които разпознават много важна част (епитоп) от повърхността на вируса. Антителата от този клас са изолирани от различни индивиди и изглежда били развити по сходен начин, затова учените предположили, че първоначалните В-клетки от класа VRC01 си приличат много при различните хора. eOD-GT8 60mer е проектиран така, че да взаимодейства с тези прекурсорни В-клетки, за да инициира развитие на антитела с широк спектър на действие.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.