Търсене
Close this search box.

Нивото на въглероден диоксид в Антарктида е 400 ppm за първи път от 4 милиона години

Нивото на въглероден диоксид в Антарктида е 400 ppm за първи път от 4 милиона години

Нивото на въглероден диоксид в Антарктида е 400 ppm за първи път от 4 милиона години

Нивото на въглероден диоксид в Антарктида е 400 ppm за първи път от 4 милиона години


Направи дарение на училище!



***

extra_large-1466162328-the-noaa-s-research-observatory-in-antarctica

Сега изглежда, че няма място на земята, което да не е засегнато от изгарянето на изкопаеми горива. Последната станция на планетата, в която не бяха отчетени нива на въглероден диоксид от 400 ppm – отдалечените земи на Антаркида – сега за първи път е отчела разрушаването на този крайъгълен камък, като това е първият случай за последните 4 милиона години, в който нивото на парниковия газ над континента е толкова високо.

„Това беше последното място на Земята, на което въглеродният диоксид не беше достигнал такива концентрации” – обяснява Pieter Tans, който е водещ изследовател къмGlobal Greenhouse Gas Reference Network на Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания (NOAA), която отчита нивата на въглеродния диоксид. „Глобалните нива на CO2 няма да паднат под 400 ppm, докато сме живи, а вероятно и много по-дълго.”

Тези новини идват след предишен доклад, според който нивото наCO2 в атмосферата, отчетено в обсерваторията Mauna Loa в Хавай вероятно ще бъде над 400 ppm в продължение на цяла година. Атмосферните концентрации на въглероден диоксид не са били толкова високи за последните 4 млн години, когато земните ленивци и гигантски броненосци все още са живели по земите на Америка…

Докато числото 400 части на милион е до голяма степен символично, то служи за добър маркер за това колко драматично сме изменили атмосферата на планетата си. В началото на индустриалната революция, преди изгарянето на големи количества въглища, петрол и газ, концентрацията на атмосферния въглероден диоксид е била около 280 части на милион (ppm). През следващия век нивото се е увеличавало заедно с количеството на изкопаемите горива, които сме използвали, в крайна сметка достигайки до 400 ppm за първи път през 2013.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Друга изследователска станция в Антарктида независимо е отчела същите стойности. Изглежда хората наистина са изменили планетата до самите ѝ полюси. Не е изненадващо, че 2016 година е най-горещата година, тъй като CO2 в атмосферата задържа топлината, идваща от Слънцето.

„Знаем, че повишените нива на CO2 са причинени изцяло от дейността на човека” – казва Tans. „Тъй като емисиите от изгарянето на изкопаемите горива са рекордно високи през последните няколко години, нивото на въглеродния диоксид също е рекордно високо. И знаем, че част от него ще се запази в атмосферата в продължение на хиляди години.”

Превод: Росица Ташкова

Източник: IFLS


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.