Търсене
Close this search box.

Научни конкурси и школи с българско участие

Научни конкурси и школи с българско участие

Научни конкурси и школи с българско участие

Научни конкурси и школи с българско участие


Направи дарение на училище!



***

 

В наскоро проведената конференция “STEM образование с наука и иновации”, с водещ Константин Делчев от ИМИ-БАН, участници от редица научни институции, разказаха за различните научни конкурси за ученици, които те организират в България и в някои други страни. В този панел на обсъждане отделните учени споделиха своя опит със състезания и конкурси, свързани предимно със СТЕМ науките, като тук накратко ще обобщим повечето от тях..

 

Хронологически първото такова събитие за годината е Годишната сесия на ученическия институт към БАН. Първоначално то има за цел да разшири работата на Ученическия институт по математика и информатика до всички сфери на науката и изкуството, обхванати от академията, така че да покрива както природо-математическите науки, така и хуманитарните и социалните. Ученическият институт се организира от БАН и получава частично финансиране по програма Образование с наука, също така и от страна на членове на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН, от Министерство на образованието и науката, както и от бизнеса. Обикновено тази сесия се провежда ноември или декември в централната сграда на академията, на живо и чрез доклади или постер-сесия, като на нея учениците имат възможност да защитят разработките си и да получат рецензии от водещи български учени.


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

Отличниците от Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ) имат шанса да се запишат в Research Science Institute – шест-седмична лятна школа, която се провежда всяка година в Масачузетски технологичен институт (MIT). България е една от малкото страни, освен САЩ, които имат по двама участника в нея, а не само един, като те са от сферите на математиката и информатиката, но могат и да са интердисциплинарни.

 

Около времето на зимната сесия се провежда Панаирът на науката и иновациите, като тази година той се провежда онлайн на 17 и 18 февруари. Той се организира от Института по математика и информатика, посредством финансиране от програмата Образование с наука, а Клуб Млади таланти оказва логистична подкрепа и помага в подготовката на участниците. Събитието покрива както СТЕМ, така и социалните науки, като се представят постер-сесии. Всеки участник има малък щанд, на който може да изложи постери и нещо в дребен формат.
Финансирането е отново от Образование с наука, но някои от наградите са предоставени от Society for Science and the Public, организаторите на ISF и техни подкрепящи организации.

 

Конкурсът Regeneron ISEF, традиционно се провежда през първата половина на месец май в САЩ. Той също се организира от Society for Science and the Public, с участието и на  ИМИ-БАН. Участието там се финансира практически изцяло от програмата Образование с наука. Аналогично и в неговия обхват са СТЕМ и социалните науки. Трябва да се отбележи, че миналата година най-големият успех на България беше в сферата на социалните науки – на Габриела Чавгова от Математическата гимназия в Пловдив. Нейният проект беше интердисциплинарен, обхващайки информатиката и социалните науки, но беше счетено за по-целесъобразно тя да се състезава в категория социални науки и резултатът от това е втора награда на националното жури.
Миналата година конкурсът се проведе онлайн, но по принцип в нормални условия е постер-сесия, а тази година ще бъде хибридно, с голям фокус върху присъственото участие.

Друг конкурс от Панаирана науката е Expo Science Luxembourg, който засега е насрочен за есенно провеждане и предстои да се разбере дали за постоянно ще остане така или не. Участието там отново се финансира от програмата Образование с наука. Той също бидейки афилиран към ISF конкурс, обхваща СТЕМ и социалните науки, но по принцип поддържа и възможността за участието на хуманитарни. До трима участника от България имат възможност да посетят този конкурс, който разполага с много силен социален елемент и е под егидата на престолонаследника на великото херцогство Люксембург. От България обикновено се избират по-млади участници за да натрупат международен опит.

 

Следваща в програмата е Ученическата секция към пролетната конференция на СМБ. Тя се провежда по време на пролетната конференция на СМБ през април-май. Ученическата секция се организира и финансира от УчИМИ с малко повече подкрепа от Съюза на Математиците в България и обхваща математика и информатика. Тук отново, както и на зимната сесия, има доклади или постер-сесия. В тази секция отлично представилите се получават покана за лятната школа на Ученическия институт по математика и информатика.

Въпросната лятна Лятна изследователска школа се провежда юли-август и се организира от УчИМИ и частичното финансиране по Образование с наука. От няколко години тя е международна, с участие на изключително много държави, включително такива като Нова Зеландия, Индия, Канада и др. Школата е изключително интензивна, учениците се очаква да работят през цялото време, в което са там, върху индивидуален научен проект под ръководството на ментори, които са лица от индустрията или учени от БАН. В нормални условия трае три седмици, но в последните две години две от седмиците бяха присъствени, а третата – онлайн.

 

Последно преди края на учебната година се провежда Националният конкурс “Млади таланти”. Той се провежда април или май, като тази година ще се проведе малко преди Великден, но това предстои да се уточни. Организира се от МОН, като партньор и домакин е Институтът по математика и информатика. Също както Европейския конкурс за млади учени той покрива всички науки, това означава, че дори такива като история и философия намират своето място в конкурса. Тази промяна беше въведена преди няколко години, прие се добре и по нея бяха направени много сериозни хуманитарни разработки.

Въпреки че Европейския конкурс за млади учени се провежда чрез постер и щанд, в България се предпочита докладната форма за да може цялото жури да има едновременен поглед върху презентацията на участника и по принцип се характеризира с доста жизнена, понякога леко остра сесия на въпроси и отговори.

Мястото на провеждането е в София, като наградите се предоставят от МОН и те са парични, но по план, сметка и програма, различни от Образование с наука. Тук отново важи двустепенната система – най-добрите три проекта участват в Европейския конкурс за млади учени, а по-млади и обещаващи участници или такива, които вече са участвали, биват изпратени на несъстезателен формат, каквото е Международното Expo на MILSET.

За разлика от другите конкурси, които са сравнително по-отворени откъм формат на предадените разработки, тук участниците следва да предадат проект от до 15 страници, с още до 15 стр. приложение  и отклонения от това правило като цяло не се поощряват.

 

Цялата конференция можете да гледате тук.

 

Статията е част от новия брой 152 на списание Българска Наука.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.