Наличие на протеин в кръвта предупреждава отрано за развитието на Алцхаймер

Кръвният показател може изключително точно да проследи прогреса на болестта много преди да са налице клиничните симптоми
Учени от Германския център за нервно-дегенеративни болести (DZNE), Института за клинични изследвания на мозъка Хертие (HIH) и университетската болница Тюбинген са установили, че амилоидният белтък, който се натрупва в мозъка и е налице в кръвта на пациентите с Алцхаймер, не е достатъчно надежден показател за наличието на нервнодегенеративната болест. „Обикновено подобни протеини се разграждат бързо в кръвта“, обяснява ръководителят на проучването и старши изследовател в DZNE и HIH Матиас Юкер. „Изключение обаче са малка част от т.нар. филаментни протеини, които са учудващо резистентни на това разграждане“. Именно те се отлагат в кръвта много преди появата на клиничните симптоми (т.е. по време на предклиничната фаза) и в значителна степен отразяват протичането на болестта, както и прогнозите за нейното развитие.
Въз основа на тяхното акумулиране е разработен кръвен тест, който проследява невродегенерацията. В самото проучване са участвали 405 души, които по наследство са предразположени към Алцхаймер. Посредством генетични анализи е било възможно да се прогнозира с изключителна точност дали и кога член от семейството би развил деменция. Какво предвещавало отключването на болестта?
Юкер и неговите колеги наблюдавали как концентрацията на неврофиламентния протеин се изменяла с всяка изминала година. Така учените изчислили, че до 16 години преди настъпването на клиничните симптоми в кръвния поток се констатират осезаеми промени. След допълнителни изследвания екипът доказал, че натрупването на неврофиламентния протеин отразява изключително точно дегенерацията на невроните и позволява да се направят прогнози относно това как би се развила болестта. „Можем да прогнозираме загубата на мозъчна маса и когнитивните изменения, които действително биха се появили две години по-късно“, споделя Юкер.
От казаното до тук следва да добавим, че резултатите от проведеното проучване биха спомогнали не само за проследяване на болестта на Алцхаймер, но и на други невродегенеративни заболявания. Кръвният тест от своя страна би бил мощен инструмент за разработването на изцяло нови терапии при овладяването на Алцхаймер в клинични условия.
Превод: Мария Павлова
Източник: ScienceDaily
