Търсене
Close this search box.

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 4)

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 4)

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 4)

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 4)


Направи дарение на училище!



***

Чумите и епидемиите са естествени явления, които са съпровождали човечеството през цялото време на неговото съществуване. За съжаление понякога те достигат такива мащаби и водят до такива поражения, че могат да променят хода на историята и да доведат до гибелта на цели цивилизации.
Тук ще проследим случилото се по-време на някои от най-големите световни пандемии, които хората са преживели, от праисторията до нашето съвремие.

Азиатският грип: 1957-1958


Пилета, които се тестват за птичи грип. Епидемията от птичи грип убива 1 милион души в края на 50-те години. (Изображение: Shutterstock)

Пандемията от азиатски грип е друга глобална криза причинена от грип. Зародилата се в Китай болест отнема повече от 1 милион животи. Вирусът, който предизвиква пандемията, е смес от вируси на птичия грип.

Центровете за контрол и превенция на заболяванията отбелязват, че болестта се разпространява бързо и е отчетена в Сингапур през февруари 1957 г., Хонконг през април 1957 г. и в крайбрежните градове на САЩ през лятото на 1957 г. Общият брой на смъртните случаи е над 1,1 милиона в световен мащаб, като в САЩ са регистрирани 116 000 смъртни случая.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Пандемията от СПИН: 1981 – наши дни


СПИН се превърна в глобална пандемия през 80-те години и все още продължава като епидемия в някои части на света. (Снимка: Mario Suriani / Associated Press, чрез Нюйоркското историческо дружество)

СПИН е отнел около 35 милиона живота, откакто е идентифициран за първи път. ХИВ, който е вирусът, причиняващ СПИН, вероятно се е развил от вируса на шимпанзето, който се е пренесъл на хората в Западна Африка през 20-те години. Вирусът си проправя път по света, а СПИН е пандемия до края на 20 век. Сега около 64% от приблизително 40-те милиона, живеещи с вируса на човешкия имунодефицит (ХИВ), живеят в Африка на юг от Сахара.

В продължение на десетилетия болестта нямаше известен лек, но лекарствата, разработени през 90-те години, сега позволяват на хората с болестта да изживеят нормален период на живот с редовно лечение. Още по-окуражаващо е че, двама души са напълно излекувани от ХИВ от началото на 2020 г.

Пандемията от свински грип H1N1: 2009-2010


Медицинска сестра, която се разхожда край палатка, поставена извън спешното отделение в Медицински център Sutter Delta в Антиохия, Калифорния на 30 април 2009 г. Болницата се подготвяше за потенциално претоварване от пациенти, заради свинския грип. (Снимка: Justin Sullivan/Getty Images)

Пандемията от свински грип през 2009 г. е причинена от нов щам на H1N1, който се заражда в Мексико през пролетта на 2009 г., преди да се разпространи в останалия свят. За една година вирусът зарази цели 1,4 милиарда души по целия свят и уби между 151 700 и 575 400 души, според CDC.

Пандемията от този грип през 2009 г. засяга предимно деца и млади хора, като 80% от смъртните случаи са били при хора по-млади от 65 години. Това беше необичайно, като се има предвид, че повечето щамове на грипни вируси, включително тези, които причиняват сезонен грип, причиняват най-високия процент на смърт при хора на възраст 65 и повече години. Но в случая със свинския грип изглежда, че възрастните хора вече са изградили достатъчно имунитет към групата вируси, към които принадлежи H1N1, така че не са били засегнати толкова много. Ваксината за вируса H1N1, който предизвика свинския грип, сега е включена в годишната грипна ваксина.

Западноафриканската епидемия от ебола: 2014-2016


Медицинските работници поставят предпазни средства преди да влязат в отделение за лечение на ебола в Либерия по време на епидемията от ебола през 2014 г. (Снимка: CDC / Сали Езра / Аталия Кристи (Public Domain))

Ебола опустоши Западна Африка между 2014 и 2016 г. с 28 600 съобщени случая, от които 11 335 завършили със смърт. Първият случай, за който се съобщава, е в Гвинея през декември 2013 г., след това болестта бързо се разпространи в Либерия и Сиера Леоне. По-голямата част от случаите и смъртните случаи са станали в тези три страни. По-малък брой случаи има в Нигерия, Мали, Сенегал, САЩ и Европа, според данните от Центровете за контрол и превенция на заболяванията.

Няма лечение за Ебола, въпреки че усилията за намиране на ваксина продължават. Първите известни случаи на ебола са възникнали в Судан и Демократична република Конго през 1976 г., а вирусът може би е с произход от прилепи.

Епидемията от вируса Зика: 2015 – наши дни


Работник пръска пестициди, за да убие комари, които пренасят вируса Зика. Зика е най-разпространен в тропиците. (Изображение: Shutterstock)

Какво точно е било въздействието на неотдавнашната епидемия Зика в Южна и Централна Америка няма да бъде известно още няколко години. Междувременно учените са изправени пред надпревара с времето, за да поставят вируса под контрол. Вирусът Зика обикновено се разпространява чрез комари от рода Aedes, въпреки че може да се предава и по полов път при хора.

Докато Зика обикновено не е вреден за възрастни или деца, той може да атакува бебета, които все още са в утробата и да причини дефекти при раждането. Типът комари, които пренасят Зика, процъфтяват най-добре в топъл и влажен климат, което прави Южна Америка, Централна Америка и части от южните Съединени щати първостепенни зони за разцвет на вируса.

Източник: livescience.com
Превод: Радослав Тодоров

Предходните части от поредицата можете да прочетете в броеве 129, 131 и на сайта на списанието. Абонирай се от тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.