Търсене
Close this search box.

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 3)

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 3)

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 3)

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 3)


Направи дарение на училище!



***

Чумите и епидемиите са естествени явления, които са съпровождали човечеството през цялото време на неговото съществуване. За съжаление понякога те достигат такива мащаби и водят до такива поражения, че могат да променят хода на историята и да доведат до гибелта на цели цивилизации.
Тук ще проследим случилото се по-време на някои от най-големите световни пандемии, които хората са преживели, от праисторията до нашето съвремие.

Руската чума: 1770-1772


Портрет на Екатерина II от Вигилий Ерихсен (ок. 1757-1772 г.). Дори Екатерина Велика не успява да възстанови Русия от опустошенията, причинени от чумата през 1770 г. (Изображение: Shutterstock)

В опустошената от чумата Москва терорът на карантинираните граждани избухва в насилие и масови безредици. Вълненията се разпространяват бързо из града и завършват с убийството на архиепископ Амброзий, който насърчава тълпите да не се събират за поклонение.

Руската императрица Екатерина II (наричана още Екатерина Велика) толкова отчаяно се стреми да овладее чумата и да възстанови обществения ред, че издава прибързано постановление, с което се нарежда всички фабрики да бъдат преместени от Москва. До времето, когато чумата отшумява, се предполага, че загиват около 100 000 души. Дори дълго след нейния край, Екатерина продължава да се бори за възстановяването на реда. През 1773 г. Йемелян Пугачов, самозванец, представящ се за Петър III (екзекутираният съпруг на Екатерина), повежда въстание, довело до смъртта на още няколко хиляди души.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Епидемията от жълта треска във Филаделфия: 1793


Картина на второто встъпване в длъжност на Джордж Вашингтон в Конгресната зала във Филаделфия, 4 март 1793 г. Епидемия от жълта треска ударя силно Филаделфия през първата половина на 1793 г. точно по това време (Изображение: Shutterstock)

Когато жълтата треска обзема Филаделфия, тогавашната столица на Съединените щати, чиновниците погрешно смятат, че робите имат имунитет към нея. В резултат на това борците за свобода на афроамериканците настояват те да бъдат назначени да се грижат за болните.

Заболяването се пренася и предава от комари, които преживяват взривна популация по време на особено горещото и влажно лятно време във Филаделфия през същата година. Епидемията най-накрая спира чак когато настъпва зимата и комарите изчезват. Дотогава вече са починали повече от 5000 души.

Грипната пандемия: 1889-1890


Гравюра на дърво, изобразяваща медицински сестри, които се грижат за пациенти в Париж по време на грипната епидемия от 1889-90 г. Тя убива приблизително 1 милион души. (Изображение: Shutterstock)

С навлизането в индустриална епоха новите транспортни връзки улесняват разпространението на опустошителните грипни вируси. Само за няколко месеца болестта обхваща земното кълбо, убивайки 1 милион души. Трябват й само пет седмици, за да достигне епидемията пиковата си смъртност.

Най-ранните случаи са регистрирани в Русия. Вирусът се разпространява бързо в Санкт Петербург, преди масово да пробие в цяла Европа и останалия свят, въпреки факта, че все още не е имало пътувания със самолет.

Американската епидемия от полиомиелит: 1916 г.


Паметникът на президента Франклин Д. Рузвелт във Вашингтон. Той е диагностициран с полиомиелит през 1921 г., на 39-годишна възраст. Полиомиелитът убива хиляди до разработването на ваксината Salk през 1954 г. (Изображение: Shutterstock)

Епидемията от полиомиелит в Съединените щати започнала от Ню Йорк, причинява 27 000 случая на заразени хора, от които 6 000 завършват със смърт. Заболяването засяга предимно деца и понякога оставя оцелелите с трайни увреждания.

Епидемиите от полиомиелит се появяват спорадично в Съединените щати, докато най-накрая не е разработена ваксината Salk през 1954 г. Тъй като ваксината става широко достъпна, случаите в Съединените щати намаляват. Последният случай на полиомиелит в САЩ е отчетен през 1979 г. В световен мащаб ваксинационните усилия значително намаляват болестта, въпреки че тя все още не е напълно премахната от лицето на Земята.

Испанският грип: 1918-1920


Болница за спешни случаи по време на грипната епидемия, лагера Фунстън, Канзас. (Изображение: Исторически архив на Отис, Национален музей на здравеопазването и медицината)

Около 500 милиона души от Южните морета до Северния полюс стават жертви на испанския грип. Една пета от всички тях загиват, като някои туземни общества са доведени до ръба на изчезването. Разпространението и леталността на грипа сред войниците са засилени от живота в тесните окопи и лошото хранене по време на Първата световна война.

Въпреки името Испански грип, болестта вероятно не е започнала от Испания, тъй като тя е неутрална страна по време на войната и не налага строга цензура на пресата си, поради което там свободно може да се публикуват сведения за болестта и това е причината първо у тяхната преса да се появи новината за епидемията. В резултат на това хората невярно мислят, че болестта е специфична за Испания и наименованието Испански грип остава записано по този начин в историята.

Източник: livescience.com
Превод: Радослав Тодоров

Предходните части от поредицата можете да прочетете в броеве 129 и 131 на списанието. Абонирай се от тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.