Търсене
Close this search box.

Национален конкурс на тема „Бъдещето на Земята, която обичам“

Национален конкурс на тема „Бъдещето на Земята, която обичам“

Национален конкурс на тема „Бъдещето на Земята, която обичам“

Национален конкурс на тема „Бъдещето на Земята, която обичам“


Направи дарение на училище!



***

В рамките на традиционното събитие “Европейска нощ на учените” 2021 г. се организира национален конкурс за ученически и студентски проекти на тема „Бъдещето на Земята, която обичам“.

Глобалните екологични проблеми представляват опасност за Земята. Сред тях се включват глобалното затопляне, замърсяване на атмосферата и Световния океан, обезлесяване, изчезване на видове и др. 

Строгите мерки за опазване на околната среда, които бяха въведени през последните две десетилетия намалиха степента на замърсяване. Напредък е постигнат, но се появяват нови предизвикателства – емисии от превозни средства, високотехнологично замърсяване, замърсяване с шум, вибрации, от селскостопански химикали, диоксин и др…. Много важни въпроси все още остават да бъдат решени. Глобалните екологични проблеми като разрушаването на озоновия слой и глобалното затопляне не могат да бъдат решени само от една страна, така че е ясно, че все повече е необходимо сътрудничеството на всички страни за защита на околната среда. 

Националният конкурс на тема „Бъдещето на Земята, която обичам“ цели да популяризира сред ученици, студенти и широката общественост постижения на науката, научни открития и възможни решения за опазване на природата.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Основна цел на настоящия конкурс е да се акцентира върху ролята на научните открития и как те са повлияли върху опазването на околната среда, както и да направи предложения за възможни решения на глобални и локални екологични проблеми.

Конкурсът ще се превърне в място за обмен на знания, умения и нови идеи под формата на: мултимедийни продукти, есета, постери, колажи, модели, които трябва да представят работата по значим за участниците проблем свързан с темата на конкурса.

Участниците трябва да имат умения за публично представяне и защита на идеи и проекти; да имат умения за естетическо и техническо оформяне на мултимедийната презентация по тематичното направление на състезанието.

След предварителна селекция, проектите-финалисти ще бъдат наградени в рамките на програмата на „Нощта на учените“ на 24 и 25 септември 2021 г, в Ректората на СУ „Св. Кл. Охридски“.

Ще бъде създадена подходяща организация съгласно правилата и разпоредбите за безопасност, за награждаването на победителите в следните категории:

  • І група – 7 – 11 години; 
  • ІІ група – 12 – 15 години; 
  • ІІІ група – 16 – 19 години;
  • ІV група – студенти.

Цели на конкурса за ученици и студенти:

  • да се даде възможност за изява на творческите заложби на учениците и студентите, както и да се стимулира техният интерес към решаване на проблемите свързани с научните открития за опазване на околната среда и тяхното приложение в човешката дейност;
  • да се осъзнае по какъв начин екологичните открития обединяват общностите и изграждат общи разбирания за местата, в които живеем;
  • да се осъзнае ролята на научните открития за промяна в качеството на живот на хората в локален и глобален контекст.

 

Участници: в конкурса могат да участват ученици на възраст от 6 до 19 години и студенти,  разделени в четири състезателни групи: 

  • І група – 6 – 11 години;
  • ІІ група – 12 – 15 години; 
  • ІІІ група – 16 – 19 години;
  • ІV група – студенти.

Изработените продукти за конкурса: мултимедийни продукти, есета, рисунки, картини, постери, колажи, пана, модели и други, можете да изпращате на адрес: 

researchers_night_competition@abv.bg

Крайният срок за изпращане на проектите е 21.9.2021 г.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.