Търсене
Close this search box.

Началото на БГ Наука – Започнахме през 2005 г. от нулата (от видео в текст)

Началото на БГ Наука – Започнахме през 2005 г. от нулата (от видео в текст)

Началото на БГ Наука – Започнахме през 2005 г. от нулата (от видео в текст)

Началото на БГ Наука – Започнахме през 2005 г. от нулата (от видео в текст)


Направи дарение на училище!



***

Този текст е част от Най-добрите видеа в текст (Специализиран брой на БГ Наука)

Петър Теодосиев – Българска наука

Всичко започна преди 15 години в Добрич. Започнахме го аз и брат ми – Росен, само двамата, като направихме БгНаука. Но как ни дойде идеята и какво точно направихме?

Тогава бяхме около 8-и или 9-и клас по-скоро и искахме да направим един сайт, защото мислехме да се занимаваме с програмиране. Това беше много популярно тогава, ние бяхме към 14-15 годишни и светът беше много по-различен от сега. Днес има коронавирус, всички сме в интернет. Но интернетът тогава нямаше нищо общо с това, което е в момента. Затова ние решихме да направим нещо, което дотогава го нямаше, но на нас ни беше нужно – а именно някакъв информационен сайт, в който да се четат любопитни материали, свързани със света около нас. Не бяхме въобще доволни от образователната система така да се каже. Направо да си го кажем – не ходехме много-много на училище, прекарвахме доста време в компютърни зали, но и компютърните зали не ни бяха интересни. 

Така след много уговорки с родителите ни най-накрая ни взеха първия компютър. Много бързо обаче ни омръзнаха компютърните игри, ние искахме нещо по-сериозно, затова се обърнахме към програмирането.
Изпитвахме една огромна празнота от обстановката и начинът на преподаване в училище, затова решихме да ходим в библиотеката и там да четем неща, които са ни интересни.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Така и направихме – започнахме буквално всеки ден да ходим в библиотеката (“Дора Габе” в Добрич). Може би от около три години да сме пропуснали сумарно само няколко дни, в които да не я посетим. Прекарвахме много време и в общата читалня, взимахме книги, връщахме. Служителите ни бяха научили наизуст, като ни видеха направо те ни попълваха картоните с нашите имена и ставаше по-бързо отколкото с останалите деца, ученици и възрастни, които чакаха много повече.

Прекарвахме действително много време там, часове наред всеки ден. Не за друго, ами да припомня, че сега вече в интернет има всичко – цялата информация е налична в YouTube, Wikipedia, вече има и много български сайтове, като БгНаука. С хиляди, милиони и милиарди статии, видеа, снимки, карти, въобще каквото се сетите. Тогава нямаше такова нещо, тогава нямаше YouTube, нямаше и Уикипедия, поне на български, нямаше социални мрежи. Тогавашните социални мрежи бяха на ниво форуми. Затова и ние направихме наш форум. Отне ни няколко месеца да съберем пари от стотинките, които имахме за закуски, за да си купим няколко дебели книги за PHP. Сами си програмирахме нашия първи сайт, беше много забавно. Функционалностите му бяха доста добри като за времето си – всеки можеше да субмит-ва съдържание, имаше анкети, тестове пускахме исторически. Около една година работихме за да създадем този сайт. Писахме, тествахме, събирахме пари за да имаме хостинг и домейн и в крайна сметка се получи – пуснахме го. Пуснахме заедно със сайта и форум, домейна тогава се казваше bg-science.info, като в момента все още съществува и го пазим.

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в специализирания брой – Най-добрите видеа в текст>>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.