Търсене
Close this search box.

Мъркат ли котките, когато няма хора около тях

Мъркат ли котките, когато няма хора около тях

Мъркат ли котките, когато няма хора около тях

Мъркат ли котките, когато няма хора около тях


Направи дарение на училище!



***

Чуй в аудио:

 

Защо мъркат котките? Хората са склонни да мислят, че това е знак за щастието на домашните им любимци – и наистина може да бъде – ала има и други причини котките да произвеждат тази конкретни звуци.

Мъркането е привичка, която се формира на много ранна възраст при котките, още докато сучат, и затова не е просто звук, насочен единствено към хората.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Стопаните на котки са наясно, че те са способни на повече от един вид мъркане, както и че имат цял репертоар от мяукания, писукания, ръмжене, съскания и други звуци. Мъркането по време на сукане, например, е доста по-различно от това, което ще чуете, когато галите котката, докато се е наместила в скута ви.

Анализи на звука са показали, че когато котката иска храна, независимо дали е от майка си или от човек, мъркането съдържа висока и пронизителна нотка, сходна по честота с плача (макар и не толкова шумно). Може и да има нещо общо с ефекта от плача на новороденото, който въздейства върху хормоналното състояние на женските бозайници и предизвиква грижовна реакция.

Когато котката е галена или се е сгушила до човека на дивана, мъркането ѝ е с много по-сънотворно и като цяло успокояващо въздействие, а звуков анализ показва, че „плачевният“ елемент липсва.

Възрастните котки често мъркат, когато са близо или във физически контакт с друга котка, и са ангажирани с поддържането на хигиената, например. Правят го и когато си играят с неодушевен предмет или докато се хранят, което може да се случи и когато са сами.

Но най-обичайното време, в което котките мъркат, е когато имат компания и това може да е грижовният, успокояващ звук, молба за храна или погалване, или пък индикация за социално удоволствие.

По-тъмната страна

Странното е, че ветеринарите също съобщават, че котките мъркат, когато ги боли много или преди да умрат. Това изглежда нелогично, но всъщност е възможно така котката да моли за помощ.

Може също да е начин да замаскира факта, че е наранена и уязвима. Ако си малко животно, дори и месоядно, не е хубаво да показваш слабости, тъй като това може да подтикне по-големи хищници да се приближат и да те изядат.

Мъркането на котката би могло да е еквивалент на „всичко е наред, аз съм на върха, няма какво да видиш тук, махни се“.

Могат ли големите котки да мъркат?

Отдавна има дебат по въпроса дали “големите котки” – като лъвовете и тигрите – също мъркат. Въпреки че няма убедителни доказателства по темата, изглежда дори котките, които реват, могат да мъркат, когато са малки и докато сучат.

Всички бозайници имат кост или няколко кости в гърлото, наречени хиоиден апарат, който поддържа ларинкса и езика. При видовете котки, които реват, хиоидният апарат не е изцяло от кост, а има някои части като хрущял, докато при видовете, които мъркат, е изцяло от кост.

Тази модификация може да допуска ръмжене, но не означава непременно, че мъркането е невъзможно. Смята се, че гепардите, оцелотите, маргаите, сервалите и рисовете, както и други видове, могат да мъркат, и се предполага, че ягуарът, леопардът, лъвът и тигърът не могат – или поне го държат в тайна през цялото това време.

Процесът зад мъркането

Действителният процес при произвеждането на мъркащия звук е сложен и все още не е напълно ясен, но включва мускулите на ларинкса, както и активирането на диафрагмата от изблици на нервна дейност, която произтича от мозъка и се случва между 20 и 30 пъти в секунда. Това става както при вдишване, така и при издишване, което обяснява непрекъснатия звук на мъркането.

Фактът, че котката може да прави всичко това и едновременно да се храни, да мачка възглавниците с лапи, да разкъсва крака на фотьойла и да прави сложни извивки между краката ви, без да бъде настъпена, кара човек да се замисли какво ли биха могли да постигнат, ако имаха противоположни на останалите пръсти палци.

Превод: Никол Николова

Източник: Science Alert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.