Търсене
Close this search box.

Млечният път е заплашен от кризата на средната възраст

Млечният път е заплашен от кризата на средната възраст

Млечният път е заплашен от кризата на средната възраст

Млечният път е заплашен от кризата на средната възраст


Направи дарение на училище!



***

Автор
Неделин Бояджиев
galaxy-evolution-.jpg

Нашата Галактика – Млечния път, и неговия съсед, галактиката Андромеда, като че ли преминават през криза на средната възраст.
http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/galaxy-evolution-.jpg
Ново изследване разкрива, че двете галактики са в средата на прехода от млади звездообразуващи региони към застаряващи и застинали. Този техен преход се разкрива от цвета на галактиките. В света на галактиките степента на звездообразуване и цвета на самата галактика са тясно свързани. Като цяло, такава промяна настъпва след като две галактики се сблъскат.

Група австралийски астрономи се опитали да определят цвета на Млечния път и близката спирална галактика Андромеда. Вместо очакваните признаци на младост, астрономите установили, че двете галактики не са оцветени в типичния за младите галактики син или червен цвят, а – в зелен. Зелените галактики са в процес на преход от млади, динамични, енергични звездообразуващи в стари и апатични и в застой.

По отношение на хората би могло да се смята, че тази преходна фаза е близка до кризата на средната възраст.

До този момент астрономите не можеха да научат какъв е цветът на Млечния път, тъй като голяма част от него е замъглена от газ и прах.

За да надникнат вътре, учените изучавали масата на звездите, скоростта на звездообразуване и яркостта и цвета на звездите в рамките на двете галактики. Тези измервания дават моментна снимка на галактическата двойка.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Галактиките растат. Освен това, те не са неподвижни, а постоянно се движат в разширяващата се Вселена. Когато две галактики се сблъскат, газовите потоци биват всмукани в черната дупка, която става техен обединителен център.

Тъй като движението на двете галактики вече се забавя, когато се блъснат една в друга в бъдеще, след около 5 000 000 000 години, сблъсъкът им най-вероятно няма да генерира големи количества енергия в региона на сблъсъка. И този техен сблъсък няма да заплашва планетата Земя с унищожение.

По материали от:
http://www.space.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.