Медицински университет-Варна – Интеграция в Европейското изследователско пространство


Извършени дейности по специфична цел 9. Разширяване на участието на българската научна общност в европейското изследователско пространство и разширяване на международното научно сътрудничество.
Международно научно сътрудничество
През 2019 г. продължава международното сътрудничество на МУ-Варна в следните направления:
- Сътрудничество с международни организации:
- Партньорство с чуждестранни образователни и
научноизследователски институции, агенции, фондове и др.; - Партньорство с правителствени и неправителствени организации, международни институции, асоциации, фондации и агенции, свързани с международната дейност на МУ – Варна;
- Партньорства и косорциуми по различни програми и инициативи
МУ-Варна има споразумения по двустранни партньорства и програми с 37 държави, от които 20 членуващи в Европейския съюз (Приложение 3. Партньори на Медицински университет -Варна)
- Сътрудничество с чуждестранни университети.
- Мобилност на студенти, докторанти и преподаватели:
- Организиране на летни училища, стажове и клинични практики за студенти, докторанти, специалзианти в учебни бази на партньорските университети;
- Програма „ЕРАЗЪМ“.
През 2019 г. в МУ-Варна са реализирани следните входящи мобилности на чуждестранни учени по програма Еразъм+ :
Име | Университет | период | специалност |
Victoriya Georgiyants | National University of Pharmacy, Kharkiv | 20-05-2019 to 24-05-2019 | Фармацевтична химия |
Oleksandr Stremoukhov | National University of Pharmacy, Kharkiv | 20-05-2019 to 24-05-2019 | Фармакогнозия |
Wojciech Słupski | Wroclaw Medical University | from 24.06.2019 to 28.06.2019 | Фармакология |
В своята Стратегия за интернационализация МУ-Варна залага на мобилността, основана на идеята за споделяне на добрите практики в обучението,преподаването и обмена на знания.
- Членство в престижни международни организации:
- Асоциация на европейските университети (European University Association – EUA)
- Черноморска университетска мрежа (Black Sea Universities Network – BSUN)
- Асоциация на училищата по обществено здраве в европейския регион (Association of Schools of Public Health in the European Region – ASPHER)
- Европейска асоциация по здравен мениджмънт (European Heаlth Management Association -EHMA)
- Асоциация за изследвания в областта на зрението и офталмологията (Association for Research in Vision and Ophthalmology – ARVO)
- Асоциация за дентално образование в Европа (Association for Dental Education in Europe – ADEE)
- Международна асоциация за дентални изследвания (International Association for Dental Research – IADR)
- Европейска асоциация по нутригеномика (NuGo Association)
- Европейска асоциация на факултетите по фармация (European Association of Faculties of Pharmacy – EAFP)
- Международна федерация на фармацевтите (International Pharmaceutical Federation – FIP)
- Международна асоциация на издателите (Publisher International Linking Association Inc – PILA)
- Асоциация на европейските научноизследователски библиотеки (Association of European Research Libraries – LIBER)
- Международна асоциация за морско здраве (International Maritime Health Association – IMHA)
- Международна организация по безопасност на храните MoniQA – (International Association for Monitoring and Quality Assurance – MoniQA)
Етични стандарти в провеждането на научноизследователската дейност в МУ-Варна
Медицински университет – Варна е приел основни принципи в провеждането на научноизследователската си дейност, които са в съответствие с Европейската харта на научните изследвания. Те са залегнали в ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ХАРТА НА ИЗСЛЕДОВАТЕЛИТЕ (The European Charter for Researchers) В МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „ПРОФ. Д-Р ПАРАСКЕВ СТОЯНОВ“ – ВАРНА. Правилникът регламентира ценностите и правилата за управление на поведението на научните изследователи в университетската общност, без да бъде нарушена тяхната политическа и академична свобода.
В МУ-Варна е учредена Комисия по етика на научните изследвания (КЕНИ), която е експертен и консултативен орган за извършване на начална оценка, периодичен надзор и даване на становище относно етичните аспекти на научните изследвания, провеждани в рамките на институцията. Комисията разработва стандартни оперативни процедури, указания и формуляри за оценка на етичните аспекти на научните изследвания в съответствие с българското законодателство, международните актове и принципите на Декларацията на СМА от Хелзинки и на Добрата клинична практика.
Извършени дейности по специфична цел 10. Значително интензифициране на връзките на науката с образованието, бизнеса, държавните органи и обществото като цяло.
В Медицински университет-Варна се наблюдава устойчива тенденция за ориентиране обучението на студентите и докторанти към приложната наука. Целта е младите хора да бъдат подготвени как да обединят научноизследователската и клиничната си работа в посока към бизнеса.
В МУ-Варна се организират научни събития, които срещат студенти, специалисти и представители на бизнеса. Подобно събитие е Шести фармацевтичен бизнес форум и научно-практическа конференция (25-27 октомври 2019 г.). За шеста поредна година Фармацевтичният бизнес форум събра на едно място водещи специалисти от бранша. Организираните от Факултета по фармация към МУ-Варна форум и научно-практическа конференция предоставиха възможност на над 200 участници и повече от 20 фирми да обменят опит и идеи.
МУ-Варна съдейства с всички средства за повишаване информираността на обществото за достиженията на науката по актуални и социално значими проблеми. В тази връзка на територията на университета функционира MU-Vi.tv. MU-Vi.tv е образователнa телевизия със специализиран програмен профил „Медицина“ и „Здравеопазване“. Образователната същност на програмата се развива в две основни направления:
- образователна програма за специалисти от областта на медицината, фармацията и общественото здраве;
- образователна здравна програма за широка аудитория.
От една страна MU-Vi.tv предлага специализирана програма за професионалисти в областта на медицината като това програмно направление предвижда широка трибуна на български и чужди специалисти с лекции, заснети операции, манипулации, рехабилитационни дейности и др. От друга страна университетската телевизия популяризира и представя научни, социални, културни и спортни събития с участието на академичната и студентска общност на МУ-Варна. MU-Vi.tv осигурява прозрачност и публичност по отношение на актуални проблеми за обществото, като ги представя достъпно за широката аудитория.
