Търсене
Close this search box.

МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ПЛОВДИВ (МУ-Пловдив)

МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ПЛОВДИВ (МУ-Пловдив)

МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ПЛОВДИВ (МУ-Пловдив)

МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ПЛОВДИВ (МУ-Пловдив)


Направи дарение на училище!



***

МУ – Пловдив работи целенасочено за постигане целите на Националната стратегия за развитие на научни изследвания както по приоритетите на Иновационната стратегия за интелигентна специализация.

За отчетният период МУ утвърди проектната дейност, като инструмент в подкрепа на процесите по изграждане на хармонична и ефективна високотехнологична среда за изграждане на специалисти изследователи и иноватори. 

През 2019 г. нови значими постижения на Университета са:

Сертификат МОН, 2019 г. 

„МУ-Пловдив – най-активно ориентиран към европейските политики“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Комплекс за транслационни невронауки (КТН) – отличен от Дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ 

Включване на Националният университетски комплекс за биомедицински изследвания с участие на МУ-Пловдив – в Националната пътна карта за научна инфраструктура.

Устойчивост

Създаден е Научно-изследователски институт – резултат от изграждане на научна инфраструктура по проекти и чрез собствено финансиране, чиито научни направления са: 

  • Симулационно обучение в медицината
  • Транслационна невронаука
  • Молекулна и регенеративна медицина
  • Иновативни диагностични методи
  • Детско развитие
  • Безопасност на пациента в хирургията
  • Съвременни технологии в денталната медицина
  • Химико-фармакологични иновации в персонализираната медицина

Устойчивото развитие на научната и научно-приложна дейност беше постигнато чрез:

  • Продължение на успешни проекти: 

Нощ на учените 6 пъти

Обучение за ХИВ/СПИН 3 пъти 

Научна периодика (Folia Medica) 4 пъти 

ДОКТОРАНТ 2 пъти

  • Развитие на научно-изследователските лаборатории   в ТЦСМ, КТН, ЦК „ПЕРИМЕД“
  • Концентрaция на административен и изследователски капацитет за кандидатстване в международни проекти –  Хоризонт 2020, Erasmus+, BG09 / EEA Grants

Доказателство за възходящата посока за развитие е проследяване на динамиката на проектната дейност за периода 2015 – 2019: отбелязват се:

  1. Тенденция за увеличение на броя на управляваните проекти 
  2. Значим ръст през 2018 г. от:
  • увеличен брой проекти към  ФНИ 
  • включване в 4 нови Национални научни програми и 
  • международни проекти по ключови дейности КА2 по Еразъм+

Ускорението се изразява в успешните разработки на актуални проектни продукти:
(1). Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“, по ОП НОИР, съфинансиран по ЕСИФ, в сферите на онкологията, лечението на критично болни пациенти и иновативните методи за доставка на лекарствени средства (в развитие);
(2). „Докторантско Обучение в МУ–Пловдив за Компетентност, Творчество, Оригиналност, Реализация и Академизъм в Науката и Технологиите 2 (ДОКТОРАНТ 2)“, по ОП НОИР, съфинансиран по ЕСИФ, с основна цел развитието на младите изследователи в МУ-Пловдив;
(3). ЕРАЗЪМ+, КД1, Проекти за индивидуални мобилности с партньорски държави: Колумбия (3 проекта); Русия (2 проекта); САЩ (2 проекта); Израел (2 проекта).

Спомага и увеличеният финансов ресурс на национални и международни бюджетни източници и стимулиращият  принос от резултатите в полза на академичния състав.

Явна е тенденцията за трайно нарастване на активността на преподавателския състав в разработката и изпълнението на проекти, свързана с нарасналата динамика на проектната дейност.

Общо: 1146 участия на изследователи в проекти (като 1 изследовател е участвал в >1 проект, за всяка година).

Наблюдава се увеличена публикационна активност от проекти и участие в научни форуми за разпространение на резултатите

Общо: 433 публикувани статии и участия в научни форуми у нас и в чужбина за разпространение на научни резултати от проекти са устойчиви за периода, релевантно на динамиката на проектната дейност.

По-значимият брой през 2015 и особено 2018 г. се дължи на НИД в изследователските центрове (ТЦСМ, КТН, НИЦИ, ЦММФ, ПЕРИМЕД и др.), както и на Европейската финансова подкрепа по проектите ДОКТОРАНТ (ОП РЧР) и ДОКТОРАНТ-2 (ОП НОИР).

Катализатор са и университетските регламенти за финансиране на такси участие (от 2017 г.) и публикации с IF (от 2016 г.).

Нова нарастваща тенденция са съвместните разработки с бизнес-организации – заявени от бизнеса   проекти  са на прибл. стойност 150 000 лв., в приоритетни научни области – технологии, свързани със здравето.

Основни източници на външно привлечени средства от проектната дейност са:

Международни образователни програми: (ЕРАЗЪМ+, други):

Оперативни програми в помощ на учебния процес

Национални образователни програми  (ДОКТОРАНТ)

Национални изследователски програми (ФНИ, ННП)

Проекти с бизнеса:  Sanofi, Amgen, GSK, Light Instruments Ltd, Ел Би Булгарикум

Инфраструктурни: Технологичен център за спешна медицина (ОП „Конкурентоспособност на БИ“ – 2007-2013; Научно-изследователски комплекс за транслационна невронаука“; Център за компетентност „персонализирана иновативна медицина“ (ПЕРИМЕД), Ос 1 на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020.

През 2019 г. стартира и нов научен проект в колаборация с Медицински университет – София, надграждащ предходни научни резултати  – Национален университетски комплекс за биомедицински и приложни изследвания, обвързан с участие на BBMRI-ERIC”, чрез договор за партньорство между двете организации за осъществяване на на научни изследвания в биомедицинската област транслационната медицина, изграждане на национален хъб и национална мрежа за биобанкиране. Инфраструктурата в МУ-Пловдив по проекта ще се надгради с оборудване и ще реализира мерки за увеличаване на капацитета на НИ състав за над 2 млн. лв. в триетапна програма от дейности.

В обобщение – през 2019 г. МУ-Пловдив менажира над 15 действащи научни и образователни проекта, в т.ч. четири национални образователни програми. В резултат се отбелязва:

Повишаване на капацитета на човешкия ресурс – студентския и преподавателски състав – университетът е изградил подкрепяща среда за студентски участия в образователни и научни проекти, мрежи и форуми – над 2500 студента са с пряко участие в мобилности, практики, участия в проекти, международни обменни мрежи и стажове.

Повишен финансов и материален ресурс в полза на изследователи и преподаватели – постъпилите средства  и активи са на стойност  > 14 млн. лв., а договорените приблизително 40 млн. лв. 

Само за реализацията на проект ПЕРИМЕД, координиран от МУ-Пловдив, в институцията се очакват над 11 млн. лв. до 2023 г.; над 50% вече са усвоени за изграждане на съвременна и уникална научна инфраструктура, в която 25 изследователя и докторанти са стартирали иновативни научни програми.

2019 г. носи добавена стойност към състоянието и развитието на научните изследвания в МУ-Пловдив:

  • Създадена прозрачна и подкрепяща среда  за международни контакти и проектна дейност;
  • Изградена сериозна научна инфраструктура с млади и утвърдени изследователи

Организацията е в процес на реализация на актуална необходимост и предизвикателство:  концентриране на научния потенциал в Научноизследователския институт, Центъра за компетентност „ПЕРИМЕД“ и  – структури, които са с възможност за трансфер на технологии в практиката  и утвърждаването на МУ–Пловдив  като учебен и изследователски център в България  и в европейското единно пространство за висше образование.

Академичния състав на МУ-Пловдив начислява 843 дущи, от които 517 лица са на основен трудов договор към МУ-Пловдив. Поради естеството на дейността на университета, както и активната лекарска практика, с която тя е неразривно свързана, значителна част от академичния състав, регистриран в НАЦИД към МУ-Пловдив, всъщност има трудови договори с университета на непълен работен ден.

Като цяло академичният състав е балансиран по възраст и длъжност, като във възрастта до 45 г. спадат 48 % от всички преподаватели – основно асистенти и главни асистенти. Останалите 52 % са доценти, професори. Повече от половината (54.9 %) от всички изследователи са жени, като добро впечатление прави и факта, че научният профил на преподавателите – 53 % притежават ОНС „доктор“, а 26 професори, 4 доценти и 1 главен асистент са доктори на науките. През 2019 г. 6 бр. са придобитите академични длъжности „доцент“ и 5 – „професор“. Зачислени са 46 докторанти, от които 19 редовни и 27 докторанти на самостоятелна подготовка, като общият брой на действащите докторанти е 80. Средната работна заплата на академичният състав през 2019 г. е 2 835 лв., като спрямо 2018 г. има повишение с над 200 лв.

Научните публикации на МУ-Пловдив, реферирани и индексирани в световните бази данни за 2019 г. са 296 бр., от които има 2 глави в чуждестранни монографии. Цитиранията за годината са 2454 с изключени автоцитати, като други 3357 цитирания са на статии на колаборатори.

Осъществяването на научноизследователска и развойна дейност с приложна насоченост намира ясно изражение и в 8 научни инфраструктури в компонент 3 на Иновационната стратегия за интелигентна специализация – „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии“.  В изпълнение на изискванията на Приоритет 2 на Иновационната стратегия МУ-Пловдив разшири и надгради основите, поставени в МУ-Пловдив по проект за дистанционното обучение, като обхвана всички факултети и специалности, след поставения старт във Факултета по Обществено здраве. Университетът има амбиция да разшири иновативните образователни практики чрез съвременни подходи за модернизация на учебни програми, учебно съдържание и методи на преподаване, облачни технологии в образователния процес.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.