Търсене
Close this search box.

Математическо откритие хвърля светлина върху загадките на Вселената

Математическо откритие хвърля светлина върху загадките на Вселената

Математическо откритие хвърля светлина върху загадките на Вселената

Математическо откритие хвърля светлина върху загадките на Вселената


Направи дарение на училище!



***

 

Как теорията за гравитацията на Айнщайн може да се обедини с квантовата механика? Това е предизвикателство, което може да ни даде дълбоки познания за явления като черните дупки и пораждането на Вселената. Статия в Nature Communications, написана от изследователи от Технологичния университет Чалмърс, Швеция, и Масачузетския технологичен институт, САЩ, представя резултати, които хвърлят нова светлина върху важни предизвикателства в разбирането на квантовата гравитация.

Голямото предизвикателство в съвременната теоретична физика е да се намери единна теория, която да описва всички закони на природата в една рамка – да свързва общата теория на относителността на Айнщайн, която описва Вселената в голям мащаб, и квантовата механика, която описва нашия свят на атомно ниво. Такава теория на „квантовата гравитация“ би включвала както макроскопично, така и микроскопично описание на природата.

„Ние се стремим да разберем законите на природата, а езикът, на който те са написани, е математиката. Когато търсим отговори на въпроси във физиката, често се стига до нови открития и в математиката. Това взаимодействие е особено видимо в търсенето на квантовата гравитация – там, където е изключително трудно да се провеждат експерименти“, обяснява Даниел Персон, професор в катедрата по математически науки в Технологичния университет Чалмърс.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Пример за явление, което изисква такъв тип унифицирано описание, са черните дупки. Черната дупка се образува, когато достатъчно тежка звезда се разширява и рухва под действието на собствената си гравитационна сила, така че цялата ѝ маса се концентрира в изключително малък обем. Квантовомеханичното описание на черните дупки е все още в начален стадий на развитие, но включва впечатляваща напреднала математика.

 

Опростен модел на квантовата гравитация

„Предизвикателството е да се опише как се поражда гравитацията като „възникващо“ явление. Точно както явленията от ежедневието – както потока на течност възниква от хаотичните движения на отделни капки – ние искаме да опишем как гравитацията възниква от квантовомеханична система на микроскопично ниво“, казва Робърт Берман, професор в катедрата по математически науки в Технологичния университет Чалмърс.

В статия, публикувана неотдавна в Nature Communications, Даниел Персон и Робърт Берман, заедно с Тристан Колинс от Масачузетския технологичен институт в САЩ, показват как гравитацията възниква от специална квантовомеханична система в опростен модел за квантова гравитация, наречен „холографски принцип“.

 

 

„Използвайки техники от математиката, които съм изследвал и преди, успяхме да формулираме обяснение за възникването на гравитацията чрез холографския принцип по по-прецизен начин, отколкото е правено досега“, обяснява Робърт Берман.

 

Вълни от тъмна енергия

Новата статия може да предложи и нов поглед върху мистериозната тъмна енергия. В общата теория на относителността на Айнщайн гравитацията е описана като геометрично явление. Точно както новопоставеното легло се извива под тежестта на човек, така и тежките обекти могат да огънат геометричната форма на Вселената. Но според теорията на Айнщайн дори празното пространство – „състоянието на вакуум“ на Вселената – има богата геометрична структура. Ако можехте да увеличите мащаба и да разгледате този вакуум на микроскопично ниво, щяхте да видите квантовомеханични флуктуации, или вълни, известни като тъмна енергия. Погледнато в по-голяма перспектива, именно тази мистериозна форма на енергия е отговорна за ускореното разширяване на Вселената.

Тази нова работа може да доведе до нови прозрения за това как и защо възникват тези микроскопични квантови механични вълни, както и за връзката между теорията на Айнщайн за гравитацията и квантовата механика – нещо, което от десетилетия убягва на учените.

„Тези резултати откриват възможност за проверка на други аспекти на холографския принцип, като например микроскопичното описание на черните дупки. Също така се надяваме, че в бъдеще ще можем да използваме тези нови връзки, за да открием нови хоризонти в математиката“, казва Даниел Персон.

 

Превод: Неда Анастасова
Източник: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220309090800.htm


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.