Търсене
Close this search box.

Лунната карта на Китай

Лунната карта на Китай

Лунната карта на Китай

Лунната карта на Китай


Направи дарение на училище!



***

ЛУННАТА КАРТА НА КИТАЙ, СЪСТАВЕНА С ПОМОЩТА НА МИСИЯТА „ЧАНГ’Е 1“: ИСТИНСКИ НАПРЕДЪК ЗА ИЗСЛЕДВАНЕТО НА ЛУНАТА!

Part of the Map
Част от лунната карта на „Чанг’e 1“. Снимка : Китайска национална космическа администрация/Светослав Александров/cosmos.1.bg
 
Yet another part
Фрагмент от Южния полюс на Луната, картографиран с помощта на „Чанг’e 1“. Снимка : Китайска национална космическа администрация/Светослав Александров/cosmos.1.bg

 

От дълго време се каня да напиша детайлна статия за лунната мисия на Китай – „Чанг’e 1“. И надали има по-благоприятен момент от това да го направя сега, броени дни след публикуването на първата детайлна китайска лунна карта!

Китай наистина трябва да бъде поздравен за това невероятно постижение в космонавтиката, наречено „Чанг’e 1“. На този фронт страната търпеше много критика, най-вече от Запада, защото почти нищо не се споменаваше за мисията, освен откъслечни и случайни публикации по медиите. Независимо от обещанията, че лунните изображения принадлежат на всеки, че научните данни ще бъдат споделени с целия свят, снимки и данни така и не се появяваха в интернет пространството. Бих казал, че много от нас, лунните ентусиасти, вече бяхме започнали да се отчайваме и да се съмняваме, че Китай изобщо ще сподели нещо с нас, когато изненадващо космическата агенция на страната съобщи, че картографирането на Луната е приключило и че картата вече е публикувана. Вие можете да изтеглите копие от тази карта като кликнете тук.

Публикуването на картата представлява едно постижение, за което малко хора си дават сметка – това НАИСТИНА е първата карта на цялата повърхност във видимата област, която се появява от близо 14 години насам! Последната мисия, която успява да картографира цялата повърхност на Луната, е „Клементин“ през 1994 година.

Картата на Китай, която е публикувана в интернет пространството, представлява всъщност умален модел на цялостната лунна карта, изготвена с „Чанг’e 1“. Много хора си задават въпроса дали ще притежаваме цялата лунна карта в мащаб 1:1? Най-вероятно да. Китай са обещали това. Просто ще трябва да почакаме още малко. Но когато картата бъде пусната в пълен размер, не бива да очакваме нещо много – разделителната способност на камерата е около 120 метра на пиксел – недостатъчно, за да се забелязват скали и следи от предни мисии.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Няма съмнение, че изследването на Луната е във възход, невиждан от епохата на пилотираните кораби Аполо. Най-сетне страните отново възобновиха полетите си до естествения спътник и сега ние имаме орбитални сонди на Индия, Япония и Китай, които продължават да ни изпращат разкошни снимки! А догодина сондата на НАСА „Лунър Риконисънс Орбитър“ ще ни изпраща още по-детайлни снимки, на които ще се виждат дори спускаемите апарати на стари мисии като Аполо.

Не е ли всичко това красиво? Човек наистина се завръща на Луната!

 

Информация: www.space-bg.org; www.cosmos.1.bg

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.