Търсене
Close this search box.

Кързуел твърди, че сингулярността ще се случи до 2045 г.

Кързуел твърди, че сингулярността ще се случи до 2045 г.

Кързуел твърди, че сингулярността ще се случи до 2045 г.

Кързуел твърди, че сингулярността ще се случи до 2045 г.


Направи дарение на училище!



***

Прогнозите на Кързуел

Рей Кързуел, Инженерен Директор на Google, е добре известен футурист с богат опит в точните прогнози. От неговите 147 прогнози от 1990 г. насам, Кързуел твърди, че има ниво на точност от 86%. По-рано тази седмица, по време на конференцията SXSW в Остин, Тексас, Кързуел направи поредното си предсказание: технологичната сингулярност ще се случи по някое време през следващите 30 години.

В съобщение до Futurism, Кързуел твърди:

„2029 г. е логичното време, което съм прогнозирал, за момента, в който един Изкуствен интелект (ИИ) ще премине валиден тест на Тюринг и следователно ще постигне човешки нива на интелигентност. Задал съм годината 2045 за “Сингулярност”, т.е. моментът, в който ще умножим ефективната си интелигентност един милиард пъти чрез сливане с интелекта, който сме създали.”


Разбери повече за БГ Наука:

***

“До 2029 г., компютрите ще имат човешко ниво интелигентност”, казва Кързуел в интервю за SXSW.
Сингулярността е онзи момент, в който всички постижения в технологиите, особено в изкуствения интелект, ще доведат до машини, които са по-умни от хората. Времевата таблица на Кързуел за сингулярността е в съответствие с други предсказания – особено тези на главния Изпълнителен Директор на Softbank Masayoshi Son, който прогнозира, че зората на супер-интелигентните машини ще се случи до 2047 г. Но за Кързуел, процесът към тази сингулярност вече е започнал.

“Това води до компютри, имащи човешки интелект, поставянето им в мозъка ни, свързването им към облака, разширяване на това, което сме. Днес това не е просто един сценарий за бъдещето”, казва Кързуел. “То е тук, частично, и ще се ускори.”
Да се ​​страхуваме или да не се страхуваме?

Всички знаем, че това ще се случи рано или късно, но въпросът в съзнанието на почти всеки е: трябва ли човечеството да се страхува от сингулярността? Всеки знае, че когато машините станат по-умни от хората, те ще искат да завладеят света. Нали? Много от световните научни и технологични големи клечки – като Стивън Хокинг, Елън Мъск, а дори и Бил Гейтс – предупреждават за подобно бъдеще.

Е, Кързуел не мисли така. В действителност, той не е особено притеснен за сингулярността. Би било по-точно да се каже, че той я очаква с нетърпение. Това, което научната фантастика изобразява като сингулярност – моментът, в който един-единствен брилянтен ИИ поробва човечеството – е точно това: художествена литература.

“Това не е реалистично”, казва Кързуел по време на интервюто си с SXSW. “Ние не разполагаме с един или два ИИ в света. Днес имаме милиарди.”

За Кързуел, сингулярността е възможност за човечеството да се подобри. Той предвижда същата технология, която ще направи ИИ по-интелигентни, да даде тласък и на хората.
“Това, което всъщност се случва, е, че [машините] захранват всички нас”, казва по време на интервюто с SXSW Кързуел. “Те ни правят по-умни. Все още не са в телата ни, но до 2030 г., ще свържем нашия неокортекс, частта от мозъка, с която мислим, към облака.”

Тази идея е подобна на противоречивата неврална връзка на Мъск и на концепцията на председателя на Фондация XPRIZE Питър Диамандис за “мета-интелигентност”. Кързуел обяснява как тази технология може да подобри живота на хората.

“Ще имаме повече неокортекс, ще бъдем по-забавни, ще бъдем по-добри в музиката. Ще бъдем по-секси”, заяви по време на интервюто с SXSW Кързуел. “Ще илюстрираме всички онези неща, които ценим при хората, в по-голяма степен.”

За онези, които гледат на това кибернетично обществото повече като фантазия, отколкото като бъдеще, Кързуел посочва, че и в днешно време има хора с компютри в мозъците – пациенти с Паркинсон. Ето как кибернетиката прекрачва прага, казва Кързуел. И тъй като естеството на технологията е към подобряване, Кързуел прогнозира, че около 2030 ще бъдат изобретени технологии, които да навлизат в  мозъка и да помагат на паметта.

Така че, вместо визията за сингулярност на машини, завземащи света, Кързуел мисли, че това ще е едно бъдеще на несравним синтез човек-машина.

“В крайна сметка ще се отрази на всичко”, заяви по време на интервюто с SXSW Кързуел. “Ще бъдем в състояние да отговорим на физическите нужди на всички хора. Ще разширим съзнанието си и ще илюстрираме тези художествени качества, които ценим.”

 

Превод: Гергана Димитрова

Източник:


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.