Търсене
Close this search box.

Кратки отговори на големите въпроси

Кратки отговори на големите въпроси

Кратки отговори на големите въпроси

Кратки отговори на големите въпроси


Направи дарение на училище!



***

Стивън Хокинг
Стивън Хокинг

„Здравейте. Казвам се Стивън Хокинг, аз съм физик, космолог и нещо като мечтател. Не мога да се движа и говоря през компютър, но в ума си аз съм свободен.“

Професор Стивън Хокинг е английски астрофизик, който се е занимавал предимно с космология и квантова механика. Автор е на книги и статии за новите открития и идеи за Вселената и нейното зараждане, включително и на популярната му книга  „Кратка история на времето“ (A Brief History of Time, 1988), която му печели международна известност.

Роден е на 8 януари 1942 г. в Оксфорд, Великобритания. Той е един от най-младите членове на Английското кралско общество (1971), Командор на ордена на Британската империя (1982) и на други британски кралски отличия и награди за научноизследователска дейност.

Работи в Кеймбриджкия университет като Лукасов професор по математика (пост, заеман някога от Исак Нютон). Хокинг се разболява от амиотрофична латерална склероза – неврологично заболяване, което уврежда мускулите и тази част от мозъка, която ги управлява като изгубва напълно способността да ги контролира. Откриват му заболяването на 21-годишна възраст като лекарите казват, че няма да живее повече от две години. Въпреки тежкото си заболяване, Хокинг надминава всички песимистични прогнози и очаквания и живее, посвещавайки се на науката. Намира начин да общува с хората чрез специален компютър, инсталиран в инвалидната му количка. Управлението се извършва чрез единствения мускул, който Хокинг може да контролира – един от лицевите мускули на бузата точно под окото.

Стивън Хокинг се интересува изключително много от Вселенета и как тя е възникнала. „Оглеждали ли сте някога небето, чудейки се откъде е дошло всичко, трудно е да се сетим за по-важен въпрос.“ Отговорът, както много хора биха отговорили, е Големият взрив – една безкрайно малка, безкрайно гореща и безкрайно плътна точка, създаваща космос пълен с енергия и материя. Но какво всъщност означава това? Пространството не е съществувало преди Големия взрив. Сега то се разширява във всички посоки. Където и да си във Вселената, това е центърът, където е започнало всичко. Разширяването на материята, описано в теорията за Големия взрив, е едно от най-важните интелектуални открития на 20 век. Стивън Хокинг вярва, че Вселената ще продължи да се разширява завинаги.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Докато е студент той присъства на лекция на известният физик Роджър Пенроуз в Кеймбриджкия университет на тема сингулярност. Според Пенроуз това е място, където материята, светлината, пространството и времето експлодират отвътре навън и изчезват в абсолютното нищо. Но Хокинг не е съгласен с това и казва, че сингулярности не съществуват. Но не за дълго. След  дълги размишления, Стивън открива, че ако обърнем времето и посоката назад, светлинните лъчи се огъват, т.е. Вселената е затворена в място, чиито граници се свиват до нулата, от което се получава сингулярност и това довежда до експлозия. Чрез тази хипотеза, Хокинг и Пенроуз дават математическо доказателство, подкрепящо теорията на Големия взрив. Приемат, че ако теорията на относителността е вярна, то тогава трябва да съществува една сингулярна точка в пространство-времето. И така, те доказват, че наистина съществува Голям взрив, от който се е образувала цялата Вселена. Но разбира се веднага възниква въпросът какво е имало преди Големия взрив. „Не е имало нищо преди Големия взрив. Според Теорията за относителността на Айнщайн времето и пространството заедно образуват пространствено-времеви континуум или това е колектор, който не е плосък, а извит от материята и енергията в него“, казва Хокинг. Също така допълва, че той описва началото на Вселената като използва Евклидов подход за квантовата гравитация. В този модел има замяна на обикновеното реално време с въображаемо, което се държи като четвърта посока на пространството.

Малко след Големия взрив, Хокинг смята, че са се образували първичните черни дупки. Черната дупка е област в пространство-времето, която не може да бъде напусната от нищо, дори от светлината. Но Хокинг смята, че има неща, които могат да успеят да излязат от черна дупка. В микроскопичен мащаб винаги има известна несигурност около скоростта на една частица. Това означава, че частиците могат да се движат по-бързо от светлината и да се измъкнат. Започват да наричат тази хипотеза „лъчение на Хокинг“.  Също така смята, че обект, попаднал в черна дупка, може да се появи на някое друго място, може би дори в алтернативна вселена. „Ако една черна дупка е голяма и е въртяща се, в нея може да има проход към друга вселена. Но не бихте могли да се върнете към нашата вселена“, казва ученият. Стивън Хокинг издава цяла книга свързана с черните дупки, „Черни дупки и бебета вселени“.

За Стивън Хокинг няма нищо по-голямо и по-старо от Вселената. Едни от основните въпроси, от които се интересува са: Какво съм аз? Как съм се отзовал тук? Откъде сме дошли? „Чудили ли сте се някога какво всъщност сте. Сложно биологично същество, живеещо върху каменна топка, въртяща се из космоса. Кои сме ние е въпрос, задаван от хилядолетия, но дори днес твърде малко хора знаят отговора.“ Според Хокинг, човекът е гигантска машина с верижна реакция. Идеята, че може да сме направени от малки компоненти, била шокираща, все пак никой не обича да мисли за себе си като за машина, дори и той самият. Започнали сме назад в далечното минало като градивни блокчета на живота, създали себе си. После, преди милиарди години, молекула със забележителна способност започнала да прави копия от други вещества на планетата. Така е започнала верижната реакция и така настъпила еволюцията.

Можем ли да пътуваме във времето? Научна фантастика ли е пътуването във времето? „Пътуването във времето е една от най-любимите ми идеи. Повечето от нас са мечтали да посетят различна епоха. Може би да надникнем в собственото си бъдеще или да видим значително историческо събитие. Но дали наистина е възможно?“ Пътуването през пространството и минаването през  времето са неразделно свързани. Време и пространство не съществуват поотделно. Повечето хора мислят за пътуване във времето като внезапно изчезване от даден момент във времето и незабавно пристигане в друг – обикновено това включва машина на времето. Хокинг казва: „Мразя да попарвам радостта, но се съмнявам, че някога ще е възможно да прескочим пространство-времето по този начин.“ Законите на природата не поддържат внезапната поява на големи количества нова материя, с други думи дубликатите на машините на времето не биха могли да се появят мигновено, така че пътуването назад във времето едва ли ще проработи. „Това е разочароващо, но предпочитам да го гледам от приятната страна. Поне историята е в безопасност от пътуващи във времето туристи.“

Сами ли сме? Съществуват ли извънземни? Как ще ги намерим? Замисляли ли сте се някога дали някъде там съществува някой друг. Извънземен живот, живеещ на планета в орбита край някоя далечна звезда. Това е един от най-важните въпроси за човека. Но преди това нека си отговорим на въпроса какво подхранва живота на нашата планета. Това е енергията на нашата звезда – Слънцето, а друг жизненоважен материал за живота е течната вода. Като се има предвид, че само в нашата галактика има 300 милиарда звезди, това означава, че други звезди също могат да подхранват живота на други планети. Но какъв е шансът на някоя от тези планети да живее интелигентна форма на живот. Теорията на Големия филтър подсказва, че може да има една значителна спънка да се превърнеш в напреднала извънземна цивилизация. Такъв напреднал извънземен живот се случва  толкова  рядко и за кратко, че е малко вероятно да осъществим контакт. „Аз все пак съм по-голям оптимист, но това е сурово предупреждение към собствената ни цивилизация“, казва Хокинг. Всяка една звезда от нашата галактика е потенциален източник за извънземни светове. Около тези звезди обикалят около 100 милиона планети, 50 милиона от които може да са скалисти като нашата. Прост живот може да процъфтява точно в този момент, а на някои от тези планети еволюцията може да е имала време да създаде разумен технологично напреднал живот. „Вярвам, че човешките същества не може да са единственият напреднал вид в нашата галактика, макар да смятам, че е твърде възможно ние да сме единствената цивилизация на този етап на развитие в рамките на няколкостотин светлинни години. Така че на ваше място няма да си губя съня от тревога дали няма да ме отвлекат извънземни.“

За съжаление, на 14 март 2018 година Стивън Хокинг си отиде от този свят. Но остави след себе си много научни трудове и промени начина, по който гледаме към звездите.

Както той самият винаги е казвал: „Погледни нагоре към звездите, а не надолу към краката си. Опитай се да усетиш онова, което виждаш, и се запитай какво кара Вселената да съществува. Бъди любопитен.“

 

Автор: Петя Парашкевова

Източници:

www.nauka.offnews.bg

“Вселената на Стивън Хокинг-Черни дупки и отвъд”

“Гений със Стивън Хокинг”

www.hawking.org/lectures

“Кратка история на времето”(книга)

„Теорията на всичко“ (филм)


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.