Виж още: Play in new window | Download | Embed
Слушай ни: Spotify | RSS | More

Константин Делчев от Института по математика и информатика към БАН разказа пред екипа на БГ Наука как става изборът на състезатели за EUCYS.
Всеки участник бива селектиран в национален конкурс, който от своя страна е акредитиран от ресорното министерство на съответната държава. Всяка страна има право да изпрати не повече от трима участници. Затова всички участници, които ще пристигнат през септември у нас, вече са били пресяти през едно много ситно сито от специализирани журита, които са разгледали и проучили подробно техните проекти. Всеки от тези участници е работил така както се очаква да работи един студент или докторант във висше учебно заведение и то в рамките на продължително време, тъй като развитието на проектите отнема месеци, понякога дори години.
Много от участниците са работили в специализирани лаборатории или им се е налагало да пътуват, за да комуникират с менторите си, или са общували с тях чрез имейли, защото често менторите се намират в чужбина. В това отношение българските състезатели са донякъде облагодетелствани, тъй като у нас те имат много по-лесна възможност да получат менторска подкрепа – в структури като Ученическия институт на БАН, Ученическия институт по математика и информатика, както и в други алумни мрежи, създадени най-вече около Лятната изследователска школа като водещ инстурмент за формиране на най-младите ни учени, но също така и около Панаира на науката и иновациите и Националния конкурс „Млади таланти”. Това позволява учениците ни да имат достъп до някои водещи учени в България в качеството им на ментори, както и да работят по изключително съвременни теми с помощта на изключително модерни технологии.
Запознайте се с отбора, който ще представи България на EUCYS 2019
Европейска нощ на учените 2022 г.:

