Коментар | Как се отразява тормозът в училище върху психиката на децата?

 

Всяко едно от три деца по света се е сблъсквало с тормоз в училище. Всяко едно от три деца се превръща във възрастен, който бива преследван от тези събития, дълго след като завършва училище. Тормозът в училище е проблем, който съществува в много държави. Той може да има различни прояви – вербален, физически или кибертормоз и всеки един от тях оставя дълготрайни травми в нечие съзнание.

Докато едни хора се опитват да отстранят този проблем, други стоят отстрани и приемат ролята на наблюдатели. В много случаи това са именно хората, които работят в училищата – като учителите и тези, които са част от администрацията. Колкото и да е обсъждана тази тема през последните десетилетия, проявите на тормоз не спират да се случват. Най-често те са инициирани от деца, които имат проблеми с агресията, но не получават нужната помощ, за да се справят с тях. В други случаи обаче, някои жертви на тормоз се превръщат в тези, които тормозят други, защото използват копиращ механизъм на тяхното държание. Те правят това в опит да се защитят и да избягат от образа на жертвата.

Най-честите причини, поради които децата биват тормозени, са техните етнос, националност и цвят на кожата. Това опира до извода, че първото нещо, което виждат тези, упражняващи тормоз, е външността. Те избират за жертви хората, които изглеждат по-различно, защото в повечето случаи именно те са избягвани от останалите и по-трудно намират подкрепа. Това е и една от основните причини за кибертормоза, при който инициаторите му се опитват да наранят други хора, обиждайки черти от външността им. В проучване, проведено от „Юнеско“ през 2020 година е обявено, че над 15 процента от децата, станали жертва на тормоз, заявяват, че мишената е била именно лицето или тялото им. Това показва, че много деца са тормозени само защото изглеждат по различен начин. Нещо, което не може да се промени (като цвят на кожата) и като цяло неща, които никой не е длъжен да променя само за да се чувства в безопасност.

 

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новият Брой 157 на списанието.

Моля, не пропускайте това (1 минута четене)

БГ Наука моли за вашата подкрепа. Ние сме организация с нестопанска цел и се борим за каузата да направим науката по-близка до хората, като създаваме статии, видеа, аудио материали и други видове полезно и лесно разбираемо съдържание, безплатно в интернет.

Нямаме реклами в сайта и може да се чете приятно и лесно. Това пространство е ваше. 

Не бъдете от тези 99%, които подминават това съобщение. Бъдете от хората, които искат промяна.

Направете услуга на себе си и подкрепете БГ Наука, като се абонирате за платформата ни за неограничено знание!


Повече начини за дарение вижте тук >>

за безплатно научно съдържание...
Бъди част от бъдещето
Thank you very much !

 

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.

290.00 лв. 191 лв. най-голямото намаление за сп. "Българска наука"

– Развиваш желязно критично мислене и защита от дезинформация

– Умения за по-добър живот с нашите курсове (текст, видео и аудио)

– Научаваш за новости и иновации в медицината

– Само 3 минути дневно са достатъчни да промениш живота си!

– Всеки месец нов брой с увлекателни статии за биология, космос, технологии, история, медицина и още.

 Изживейте науката навсякъде и по всяко време като четете на най-удобното за вас устройство.

Само сега -33% Отстъпка
 https://my.nauka.bg/invitation?code=BD735E

След тази промоция план „Вечен абонамент“ няма да се предлага!