Търсене
Close this search box.

Колко души са нужни, за да изпратят астронавт в космоса?

Колко души са нужни, за да изпратят астронавт в космоса?

Колко души са нужни, за да изпратят астронавт в космоса?

Колко души са нужни, за да изпратят астронавт в космоса?


Направи дарение на училище!



***

За всяка една мисия лекари, психолози и инженери работят заедно, за да изпратят астронавтите безопасно в орбита и след това да ги върнат обратно.

Астронавтите са поп звездите на науката и технологиите. От една площадка за изстрелване в мразовит Казахстан те са запратени в космоса, затворени в малката капсула „Союз”, която е насочена към отдалечена подвижна мишена – Международната космическа станция. Там те ще се захванат с научно изследване и ще се превърнат в опитни зайчета за медицински експеримент. Точно затова за никого не е изненада, че тяхната вълнуваща професия е в центъра на медийното внимание.

Зад всеки астронавт обаче стои отбор от доказани професионалисти, които имат грижата  всичко да върви гладко. От тези, които тренират астронавтите физически преди мисия, до онези, които непрекъснато наблюдават тяхното здравно състояние. Стотици професионалисти са включени в безопасното изпращане на един човек в космоса (и връщането му обратно).

Лекари


Разбери повече за БГ Наука:

***

В началото на кариерата си всеки един астронавт минава през оценка на здравното си състояние. Всеки от тях трябва да е във върхова физическа форма, в противен случай би било опасно да бъде изпратен в космоса.  Лекарската служба в Европейската космическа агенция е съставена от медицински персонал, биоинженери, фитнес специалисти, психолози, компютърни специалисти, администрация и ръководители на проекта. Освен че се грижат астронавтът да е достатъчно здрав и в добра форма, за да бъда изпратен в космоса, те наблюдават състоянието му и по време на самите мисии, като следят как се справя с умственото и физическо натоварване от живота и работата в орбита.

На площадката за кацане, когато започва приземяването, винаги има хирург. Лекарски екип е в готовност да започне рехабилитация на астронавтите след тежкото им пътуване. При прекарано значително време в космоса костите и мускулите на астронавтите отслабват, затова те се нуждаят от експертно мнение и помощ при възстановяването си след шест месеца или дори година, прекарани в орбита.

Треньори

От подводни пътувания, през пещерни спускания, до тренировка в дивата природа, астронавтите са подлагани на множество тестове преди да се доближат до площадката за изстрелване. Сюзън Бакъл, бивш инструктор от Европейския център за астронавти в Кьолн, разказва, че се е занимавала с трениране на човешкото поведение и уменията за работа като комуникация, работа в екип, ситуационен анализ. Работила е с астронавти, с екипа за наземен контрол и с така наречените “hivernauts”, които прекарват година в Антарктика.

Тя твърди, че кариерата ѝ се е движила по необикновен начин за човек, който работи в космическата индустрия. За разлика от много нейни връстници, тя не е авиоинженер. Въпреки това винаги се е интересувала от авиация и когато е само на 14, става част от кадетите на Кралските военновъздушни сили, а на 17 взима своя лиценз за пилот любител. След университета започва да преподава психология, но след това променя изцяло живота си и започва работа в Европейската космическа агенция през 2011.

Сюзън казва, че един от големите върхове в кариерата ѝ е бил един полет без гравитация с британския астронавт Тим Пйик. „Бях изключително притеснена, че ще ми стане зле, но усещането за безтегловност беше необикновено. Тим ми помагаше да се упражнявам в  местенето на предмети в космическата  станция,  в ориентацията, когато няма горе и долу и също как да направя сърдечен масаж и изкуствено дишане на някого при нужда.

Летателен контрол

В деня на изстрелването животът на астронавтите е в ръцете екипа, който отговаря за летателния контрол. Този екип, предвождан от ръководител космически операции,  съставен от инженери и техници, експерти в авиацията, подсигурява безопасното напускане на площадката с помощта софтуер и наземни станции. Животът на астронавтите е в ръцете на този важен екип.

Либи Джаксън в момента ръководи обучаващата програма на Британската космическа агенция във връзка с мисия „Principia” на Тим Пийк. До 2014 тя работи в контрола на мисии за Международната космическа станция в продължение на 7 години. Започва като инструктор, прехвърля се в летателния контрол (специализира в компютърни и комуникационни подсистеми) преди най-накрая да стане ръководител полет на модула „Кълъмбъс” на Европейската космическа агенция.

„Бях очарована от космоса и по-конкретно от изпращането на хора там още откакто се помня” – разкрива тя. „Докато пораствах, се запалих по изучаването на ранните опити на човека за летене в космоса, било то и със совалка. Била съм само на три седмици при първия полет в космоса.”

„В училище харесвах най-много природните науки и математиката, а след като пораснах открих Британското училище за космически науки и Британския ученически космически клуб. Тогава можех да се занимавам с онова, което ме очароваше.”

Когато била на 17 Либи написала писмо до НАСА, за да ги пита дали може да прекара малко време на работа заедно с техните екипи. За нейно учудване, те се съгласили и тя имала шанса да прекара 2 седмици в космическия център „Джонсън”, за да наблюдава различните процеси, свързани с изпращането на човек в космоса. В този момент тя разбрала, че иска да бъде ръководител на полети.

Напоследък Либи се занимава основно с мисията на Тим Пийк и с участието си в образователни проекти с цел да бъдат обучавани учениците посредством науката, технологиите, инженерството и математиката.

Инженер товароподемни системи

Терминът товароподемност е свързан с корабоплаването по произход, но когато става въпрос за космоса, той означава фино научно оборудване на кораб като Международната космическа станция, която позволява на астронавтите да управляват своите експерименти и да изпращат резултатите обратно на Земята. Инженерът по товароподемност е отговорен за подсигуряването на кораба и оборудваните с техника сателити, необходими за комуникация с колегите на Земята, а също и за контролиране на експеримента.

Според доклад на London economics от 2015г космическата индустрия в Англия се оценява на 11,8 млн паунда и продължава да расте средно с по 8,6% на година от 2008/2009 насам. Към момента там в Лондон работят 37 000 души, а пълният брой възлиза на 115 000. Стратегията на правителството за космически нововъведения и планове за растеж цели в следващите 15 години да има още 100 000 работни места.

Така че  без значение дали искате да станете системен анализатор или треньор на астронавтите, имате шанса да бъдете един от хилядите, които са били нужни за изпращането на човек в космоса.

 

Превод: Николай Йорданов

Източник: www.theguardian.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.