Кои са професиите на бъдещето в научния сектор?

Очаква се трудовата заетост за биомедицинските инженери да нарасне със 7% за следващите 10 години, споделят специалисти от ЕДЛАНТА. За щастие, именно специалности като „Естествени науки“ и „Биомедицинско инженерство“ имат възможности за реализация в множество сфери. Едни от най предпочитаните от българските кандидат-студенти за чужбина университети са във Великобритания и Холандия.
„Естествени науки“ – една от интересните специалности на английски език, предлагани в университети в Холандия
- Кратко описание на специалността:
В рамките на 5-годишната програма студентите могат да получат теоретични знания, но по-голямата част от обучението има практическа насоченост. Те ще планират и провеждат собствени лабораторни експерименти и ще работят в екип по различни проекти.
- За кого е подходяща тази специалност:
Програмата е подходяща за кандидати със задълбочен интерес в областта на биологията и химията.
- Къде се предлага тази специалност:
HAN University of Applied Sciences, кампус Наймехен.
- Възможности за професионална реализация:
Студентите, които са завършили тази специалност, след дипломиране, могат да се реализират в изследователски институт, болница, здравна агенция или фармацевтична компания. Могат да се включат спокойно и в проучването на различни заболявания, създаване на лекарства, извършване на качествен контрол или да се реализират като продуктов или маркетингов специалност.
Студентите ще работят в лаборатории, за да помогнат за увеличаване на научното разбиране за генетиката, плодородието, растителността и причините и развитието на болестите. Освен това ще провеждат жизненоважни изследвания и експерименти, за да помогнат на лекарите да диагностицират заболявания и да лекуват хората по най-добрия възможен начин.
Завършилите студенти могат да станат клинични биохимици и да прекарат времето си, анализирайки проби от кръв, сперма, слюнка и урина; биха могли да продължат кариерата си като токсиколог и да изследват въздействието на химикали, лекарства и други вещества върху хората; или алтернативно, биха могли да станат ембриолог, където ще използват техники като ин витро, за да помогнат на хората с проблеми с безплодието.
Могат също така да работят в моргата като патолози, за да определят причините за смъртта на хората; могат да развият кариера като имунолози, който изучава СПИН, ХИВ, отхвърляне на трансплант и други проблеми, свързани с имунната система.
„Биомедицинско инженерство“ – една от интересните специалности, предлагани в университети във Великобритания
- Кратко описание на специалността:
Специалността комбинира инженерни принципи с медицинските и биологичните науки с цел създаване на оборудване, апаратура и компютърни системи и технологии за сферата на здравеопазването. Обучението по „Биомедиицинско инженерство“ цели студенти да получат цялостна подготовка по приложения, комбиниращи инженерното образование с диагностиката и мониторинга в медицинската практика. В рамките на бакалавърската програма те овладяват широкопрофилни теоретични и практически умения, свързани със знания в областта на химията, инженерните науки и биологията.
- За кого е подходяща тази специалност:
Кандидати със задълбочен интерес в областта на естествените науки – математика, физика, биология и химия, ще изучават тази специалност с голямо удоволствие.
- Възможности за професионална реализация:
Очаква се трудовата заетост за биомедицинските инженери да нарасне със 7% за следващите 10 години. Специалностите имат възможности за реализация в множество сфери като: научна работа, биомеханика, клинично инженерство, рехабилитация, фармацевтично производство и др.
Биомедицинското инженерство е едно от най-горещите области в момента и видовете работни места в биомедицинското инженерство плащат някои от най-високите начални заплати, които можете да получите в момента. Тъй като , двете области на изследване – здравеопазване и инженерство, са „похвалени“ за предлагане на най-добрите перспективи за работа на студентите, биомедицинското инженерство включва прилагане на инженерни принципи за създаване на решения за здравеопазването и обикновено се занимава с проектиране и разработване на медицински продукти.
