Търсене
Close this search box.

Когато хората се подготвят за конфликт, на сцената излизат господстващите лидери

Когато хората се подготвят за конфликт, на сцената излизат господстващите лидери

Когато хората се подготвят за конфликт, на сцената излизат господстващите лидери

Когато хората се подготвят за конфликт, на сцената излизат господстващите лидери


Направи дарение на училище!



***

Една популярна теория поддържа тезата, че господстващите лидери са подкрепяни от тези, които се страхуват от непознатото, новостите и свързаните с тях заплахи. В противовес на това разбиране е ново изследване, което доказва, че подкрепата за господстващите лидери не се акумулира от страха, а от желанието на поддръжниците им техните избраници да се справят с проблемите на страната с агресивни средства.

Цялата история

През цялата човешка история има примери за широка обществена подкрепа за господстващите лидери. Примери за това са Хитлер и Чърчил – въпреки различието между тях и фундаменталните разлики в това, което оставят за поколенията. По подобен начин, Тръмп в САЩ, Ердоган в Турция и Дутерте във Филипините са примери за съвременни лидери, които използват авторитарен лидерски стил и се радват на широка подкрепа от обществото. Какво подтиква голяма част от населението понякога да подкрепя авторитарни и господстващи лидери?

Една популярна теория поддържа тезата, че господстващите лидери са подкрепяни от тези, които се страхуват от непознатото, новостите и свързаните с тях заплахи. В противовес на това, ново изследване на Училището по бизнес и социални науки към университета в Орхус, Дания, (Aarhus BSS, Business and Social Sciences at Aarhus University) оспорва твърдението, че подкрепата за господстващите лидери е мотивирана от страха, а по-скоро от желанието за справяне с проблемите на държавите с използването на агресивни средства. Изследването е публикувано в списание Political Psychology.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Предишни изследвания по въпроса показват, че някои хора възприемат света като конфликтно място. В кризисна ситуация тази нагласа се разпространява сред повече хора. Пример за това са терористични нападения или сегашната ситуация в САЩ, където някои хора смятат, че работните им места са застрашени от имигрантите. И когато усещането за несигурност нарасне, значителна част от населението изпитва потребност от господстващ лидер.

„Нашето изследване показа, че подкрепата за господстващ лидер е знак за подготовка за справяне с конфликтите с нападателни, вместо с отбранителни средства. Появата на господстващ лидер на глобалната сцена, който иска да ескалира конфликтите по агресивен начин, буди безпокойство“, обяснява професорът по политически науки Майкъл Банг Петерсен, който заедно с доцента по политология Ласе Лаустен провежда изследването.

Изследвания от военни зони

Лаустен и Петерсен правят първи крачки в нови научни територии, като изследват връзката между възприемането на конфликта и избора на лидерски стил. Те избират една от горещите точки в света: конфликтът за Крим. През пролетта на 2014 г. конфликтът между Русия и Украйна за Крим достига своята връхна точка, а двамата изследователи проучват как истинските конфликти влияят върху подкрепата на гражданите за господстващите лидери – предишните изследвания се провеждат в контролираната среда на лабораторните експерименти, което е ключово различие между изследователските методи.

Изследователите са използвали широк спектър от методи – сред тях се открояват икономическите подходи („small economic games“) – с които се измерва степента, до която участниците използват агресивна стратегия като печеливш модел на поведение. Оказва се, че колкото повече хората възприемат агресивността като необходимо поведение за решаване на проблема, толкова по-склонни са към избор на господстващ лидер.

В допълнение, контролната група участници – 1000 украинци и 1000 поляци – са попитани за изпитаните емоции. Дали са усещали гняв, омраза или са били в състояние на страх? Резултатите от проучването показват, че украинците, пребивавали през последната седмица в конфликтни зони и са изживявали чувства на агресия и гняв, в значителна степен определя избора на лидер с господстващ поведенчески модел.

Взаимовръзка на възприятието за конфликта и избора на агресивна стратегия

„Виждаме, че онези, които са изпитали гняв и омраза предпочитат господстваща личност за лидер, но само ако живеят в непосредствената зона на конфликта в Крим, което не е валидно за живеещите в други части на Украйна. Това показва взаимовлиянието между собствените възприятия и контекста, в който се намират хората, като определящи фактори за предпочитане на силни лидери“, допълва Лассе Лаустен.

 

Изследването на Лаустен и Петерсен ясно показва, че изборът на господстващ лидер зависи от конфликтността на средата: „При попадане в конфликт и ако има нагласа към агресивно поведение, човек би избрал господстващ лидер. Във всички други случаи не се наблюдава засилена подкрепа към господството като лидерски модел“, заключава Лаустен.

 

Превод: Ерол Буюклиев

Източник: Science Daily; Lasse Laustsen, Michael Bang Petersen. Perceived Conflict and Leader Dominance: Individual and Contextual Factors Behind Preferences for Dominant Leaders. Political Psychology, 2017; DOI: 10.1111/pops.12403


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.