камилско мляко ще помогне да се създадат нови лекарства


Генетично модифицирано камилско мляко ще помогне да се създадат нови лекарствени средства
В продължение на векове хората в Близкия Изток и в Северна Африка са използвали едногърбите камили за транспорт, а също – за производство на млечни продукти и месо. В недалечното бъдеще „корабът на пустинята” ще може да предоставя и лекарства.
Изследователската лаборатория в Дубай, стояща зад разчитането на генома на едногърбата камила, създаването на първата клонирана камила в света и зад създаването на хибрида между лама и камила, наречен Cama, обявява намерението си да модифицира генетично камилите, така че от млякото им да се произвеждат фармацевтични протеини. Протеините, извлечени от млякото на генно модифицираните камили, впоследствие ще могат да се използват за производството на по-евтини лекарства за лечение на генетични заболявания като диабет, хемофилия, затлъстяване, емфизем в региона на Близкия Изток и в Северна Африка.Това казва д-р Нисар Уани, директор на лабораторията по репродуктивна биология в репродуктивния център за камили в Дубай, ОАЕ.
Цената на камилското мляко в региона е сравнима с тази на кравето мляко, но то е по-подходящо за местния климат. Камилите са по-устойчиви на заболявания, приспособяват сек ъм различни климатични условия, по-лесни са за отглеждане при сух климат и са по-ефективни при превръщането на храната в телесна маса, отколкото – кравите.
В лабораторията се опитват да използват гени от други видове, за да бъдат подобрени камилите в области като увеличаване на скоростта на придвижване или производството на по-големи количества мляко.
Клонирането е много трудно и с много ниска успеваемост. Очаква се да се раждат към 5% от клонираните трансгенни ембриони.
Всички лекарства, произведени от млякото на генетично модифицираните камили в Дубай ще могат да се продават единствено в Дубай, тъй като е незаконно да се продават в страни, които не одобряват такъв тип фармацевтични продукти. Учените се надяват да могат да създават камилски органи, които да се присаждат на други камили и на хора.
Центърът вече има клетъчна банка от „елитни“ камили, които дават много мляко и са отлично адаптирани към екстремните метеорологични условия в региона.
По материали от:
http://www.thenational.ae/news/uae-news/genetically-modified-camels-to-act-like-pharmacies
http://www.greenprophet.com/2012/09/genetically-modified-camels-dubai/
http://www.ibtimes.co.uk/articles/380326/20120904/gm-camels-drugs-haemophilia-insulin-dubai.htm
