Търсене
Close this search box.

Какво вижда телескопът Хъбъл на вашия рожден ден

Какво вижда телескопът Хъбъл на вашия рожден ден

Какво вижда телескопът Хъбъл на вашия рожден ден

Какво вижда телескопът Хъбъл на вашия рожден ден


Направи дарение на училище!



***

Тази илюстрация показва космическия телескоп Хъбъл на НАСА / ESA в орбитата му на височина 600 километра над Земята. Кредит: Европейска космическа агенция

Хъбъл изследва Вселената 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Това означава, че той със сигурност е наблюдавал някакво завладяващо космическо чудо през всеки един ден от годината, включително и на вашия рожден ден.

Ако искате да видите какво е погледнал Хъбъл на рождения ви ден, просто въведете месеца и датата на Hubble Birthday Site, за да разберете!
След което можете да споделите резултатите с приятелите си в социалните мрежи, като използвате #Hubble30.

Космическият телескоп Хъбъл е първата астрономическа обсерватория, пусната в орбита около Земята с възможност за записване на изображения с дължина на светлинната вълна, от ултравиолетова до почти инфрачервена.

Изстрелян на 24 април 1990 г., на борда на космическата совалка Discovery, Хъбъл понастоящем се намира на около 547 км над земната повърхност, където прави по 15 обиколки на планетата дневно – приблизително по една на всеки 95 минути. Сателитът се движи със скорост от около 8 км в секунда, достатъчно бърза, за да пропътува целите Съединени щати само за около 10 минути.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Напречен разрез на космическия телескоп Хъбъл, показващ отделните му компоненти. Credit: NASA’s Goddard Space Flight Center

Хъбъл е дълъг 13,2 м и широк 4,2 м в задната си част, където се помещават научните прибори. Тежащ около 12 246 кг, телескопът е приблизително със същия размер и тегло колкото на училищен автобус.

Обсерваторията се захранва от два огромни слънчеви панела, трансформиращи слънчевата светлина в електроенергия, която се съхранява в шест големи батерии. Батериите позволяват на обсерваторията да работи по време на сенчестите отсеци в орбитата на Хъбъл, когато Земята блокира гледката на спътника към Слънцето.

По средата на космическия кораб, в близост до центъра на тежестта му, са разположени четири 45-килограмови реакционни колела, използвани за преориентиране на обсерваторията. Въз основа на третия закон на движението на Исак Нютон – за всяко действие има равно по сила противодействие – завъртането на реакционното колело в една посока кара Хъбъл да реагира, като се обърне на другата страна. Сателитът знае къде и кога трябва да се завърти благодарение на целевия си график, качен от контролния център. След това основният компютър на Хъбъл изчислява кои колела трябва да се забавят и кои да се завъртят по-бързо, за да маневрира космическият апарат до новата зададена цел.

Ето няколко снимки от Хъбъл, които наскоро се появиха на SciTechDaily.com:

Източник: scitechdaily.com

Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.