Търсене
Close this search box.

Какво убива пеперудите монарх?

Какво убива пеперудите монарх?

Какво убива пеперудите монарх?

Какво убива пеперудите монарх?


Направи дарение на училище!



***

Първоначално отговорът изглеждаше ясен – хербицидът Roundup унищожава тази красива пеперуда в Америка. Но новите доказателства започнаха спешен дебат за изясняване и на други причини.

 

Карън Оберхаузер, еколог от Университета в Минесота, започва да се опасява за бъдещето на пеперудата монарх още през зимата на 1996-1997 г., по време на експедиция на около 100 километра северозападно от Мексико Сити. Почти цялата популация на тези пеперуди в района е съсредоточена на това място и в няколко гори наблизо – едва около 18 ценни хектара. Опасенията на Карън са, че едно внезапно торнадо или незаконна сеч, могат да заличат напълно мястото. “Това ме накара да осъзная колко изключително уязвими са те“, спомня си тя.

Тази гора е началото на забележителната им годишна миграция, откъдето през лятото отлитат на север към Канада и всяка зима се връщат обратно в Мексико. По пътя им се хранят и размножават из стопанствата в Средния Запад, близо до дома на Оберхаузер. През годините след онова посещение в гората тя започва да подозира, че регионът й се е превърнал в опасност за монарха. Земеделските стопанства там пръскат царевичните и соевите плантации с препарата за унищожаване на плевели Roundup.
Химикалът обаче убива и растение, което е важно за монарсите, наречено Асклепиас (Asclepias), върху което пеперудите снасят яйцата си, а това е и единственото растение, с което техните гъсеници се хранят. 

Преброявайки растенията и яйцата, учените засичат значително намаляване на асклепиаса, което означава по-малко яйца и съответно – по-малко завръщащи се в Мексико пеперуди. През 2012 г. Оберхаузер е съавтор на проучване, доказващо пагубното влияние на хербицидът Roundup за тези растения и миграцията на пеперудите монарх.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Според калкулациите преди години, по времето когато Керън е била в Мексико, популацията на пеперудите е наброявала около 300 милиона индивида, докато само десетилетие по-късно е намаляла до под 100 милиона.
Проучванията успяват да предизвикат широк отзвук сред хиляди загрижени за популациите на монарха граждани. Дори Мишел Обама засажда асклепиас в градините на Белия дом, като част от кампанията. А екологичните организации подават петиция към U.S. Fish and Wildlife Service, да впише пеперудата монарх (Danaus plexippus plexippus), като застрашен вид, за да се осигури по този начин по-голяма защита за неговите местообитания.

Но оттогава при казуса с асклепиаса се появяват някои научни пукнатини. Преброяванията на монарха, проведени в САЩ както по време на летния размножителен сезон, така и след него, не показват постоянен спад, дори когато мексиканският брой е спаднал. И много мексикански пеперуди изглежда са дошли от американските райони, не чак толкова масово третирани с Roundup. 

Скептични учени твърдят, че насекомите се размножават добре в северните климатични условия, но явно нещо им пресича пътя обратно за Мексико. Какво точно може да бъде това обаче, остава неустановима и тревожна загадка. Някои предполагат, че са намалели или изчезнали растения, с чийто нектар възрастните пеперуди се хранят по време на пътуването си на юг. А също така и, че всички важни гори, явяващи се временни местообитания в края на миграционния път, са във влошено състояние. Учените допускат също и възможност инфекция от паразити да е ударила популациите и това да се отразява на миграцията им. Заключенията на всички обаче са, че загубата на асклепиаса си остава основната причина за този проблем.

През годините цели армии от природозащитници са мобилизирани в борбата за спасяването на вида. До 2014 г. над 10 000 “пътни станции“ за пеперуди поникват из цялата страна, благодарение на програмата за засаждане на асклепиас, ръководена от еколога от Университета в Канзас Орл Тейлър. В следващите години тогавашният президент Барак Обама и неговите мексикански и канадски колеги обещават да защитят пеперудата монарх, давайки зелена светлина на нови кампании по засаждане на асклепиас.

Все пак, през пролетта на 2019 г., отделен екип от изследователи набеляза два други фактора оказващи силно влияние върху ситуацията: увреждането на растенията, произвеждащи нектар по миграционния маршрут, както и промени в гъстотата на горите в Мексико. 

Въпреки това всички страни са съгласни, че подпомагането на монарха не може да чака, докато учените стиковат мненията си за причините, както и за начина, по който трябва да се подходи към проблема.
Площта на мексиканските гори, обитавани от монарси, се срина рязко през 2013 г. до пространство, малко по-голямо от стандартно футболно игрище – рекордно малко. Въпреки че мигриращите популации наскоро значително са се възстановили, повечето изследователи все още смятат техния статус за несигурен. От U.S. Fish and Wildlife Service обявиха, че ще се произнесат по петицията за застрашените видове по-късно през тази година.

За да подобри условията в районите на местообитания с пеперуди като цяло, Оберхаузер би искала Министерството на земеделието на САЩ да увеличи хектарите в своята програма за опазване на резерватите – най-важната федерална програма за подпомагане на райони с диви животни в земеделските земи. Чийто бюджет, за съжаление, е спаднал под 9,3 милиона, за разлика от 2007 г., когато е бил почти 15 милиона.
Необходими са и мерки за опазване и по-добра защита на мексиканските гори, казват изследователите. Въпреки че основната горска зона е официално защитена (тя е обект на световното културно наследство на ООН), дърводобивът продължава по периферията й, където пеперудите също прекарват своето време. Отделно и незаконните насаждения от авокадо изместват горите. Затоплящият се климат може да направи резервата негостоприемен за по-студенолюбивите еловите дървета, по които пеперудите също живеят. Вече се полагат усилия за засаждането на повече такива дървета в по-високи и по-хладни райони на планинските склонове.

Пеперудите монарх значат много за големи групи от хора: мания за градинари и натуралисти, крайъгълен камък за природозащитниците, международен посланик на добра воля за политици и за голяма част от обществеността, вестител на тревоги относно нарастващото въздействие на хората върху планетата. За учените миграцията на монарсите започва като мистерия през ХІХ век, а нейното изучаване през следващия век определя тази пеперуда като чудо на природния свят. Сега пеперудата монарх е в центъра на още един пъзел. И този път съдбата и съществуването й зависят от неговото разрешаване.

 

Източник: Scientific American
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.