Търсене
Close this search box.

Какво представляват подземните води?

Какво представляват подземните води?

Какво представляват подземните води?

Какво представляват подземните води?


Направи дарение на училище!



***

Когато дъждът пада на земята, част от него се стича по повърхността на сушата до потоци, реки или езера, и овлажнява почвата. Част от тази вода се абсорбира от растителността, друга се изпарява и се връща обратно в атмосферата. А друга значителна част от водата прониква в земните недра, тя тече през така наречената ненаситена зона и стига до водния масив, който е въображаема повърхност, откъдето земята надолу вече е наситена. Така накрая се натрупват подземните води: това е цялата вода, намираща се под земната повърхност в наситената зона.

Подземните води се съдържат в така наречените “водоносни хоризонти“. Водоносният хоризонт е геоложка формация или част от такава, състояща се от пропусклив материал, способен да съхранява/добива значителни количества вода. Водоносните хоризонти могат да се състоят от различни материали: неконсолидирани пясъци и чакъли, пропускливи утаечни скали като пясъчници или варовици, натрошени вулканични и кристални скали и др.

Подземните води, разбира се, се зареждат от дъждовна вода, топене на снегове или от процеждаща се вода през дъната на езера и реки. Тези води също могат да се зареждат, от течове във водоснабдителните системи и когато земеделските площи се напояват с повече вода, отколкото е необходимо. Съществуват и техники за управление на зареждането на водоносните хоризонти и увеличаване на количеството вода, проникнала в земята.
Подземни води могат да се намерят почти навсякъде. Водната маса може да лежи дълбоко или плитко в зависимост от няколко фактора, като физическите характеристики на региона, метеорологичните условия и степента на зареждане и експлоатация. Проливните дъждове могат да увеличат зареждането и да доведат до повишаване на водния масив. Но от друга страна, продължителен период на сухо време може да доведе до падане на водната маса.

Когато подземните води достигнат водоносния хоризонт, той не стои неподвижно. Обикновено те продължават да текат, но много по-бавно, отколкото преди да достигне водоносния хоризонт. Колко бързо тече подземната вода зависи от характеристиките на водоносния хоризонт. Посоката, в която се движи, обикновено е от високи към по-ниски нива, управлявани от гравитацията, освен ако няма някакво антропогенно въздействие, като например изпомпване на кладенци. Подземните води се движат, докато не се излеят в друг водоносен хоризонт или в друг воден масив като езеро, река, океан или докато не бъдат извлечени от кладенец.

За да може да съхранява и добива подземни води, един водоносен хоризонт трябва да има определени физически характеристики. Необходимо е да има празно пространство (пори или пукнатини), където може да се съхраняват подземните води и пространствата трябва да бъдат свързани, за да могат те да текат през тях. Технически погледнато, когато има пространства и те са свързани помежду си, геоложката структура е пропусклива. Когато няма пространства или те не са свързани помежду си, геоложката структура е непромокаема. Колкото по-голяма е шупливостта и пропускливостта на водоносния хоризонт, толкова повече подземни води се съхраняват и добиват в него

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Защо подземните води са толкова важни?

Подземните води представляват около 30% от прясната вода на планетата. От останалите 70% близо 69% са задържани в ледените шапки и планинския сняг или ледниците, а само 1% се намира в реките и езерата. Подземните води са средно около една трета от прясната вода, консумирана от хората, но в някои части на света този процент може да достигне до 100%. На илюстрацията по-долу е даден общ преглед на разпределението на водата на Земята.


Подземните води са много важен природен ресурс и имат значителна роля за икономиката. Те са основният източник на вода както за напояване така и за хранително-вкусовата промишленост. Като цяло подземните води са надежден източник на вода за селското стопанство и могат да се използват гъвкаво. Когато е сухо и има по-голяма необходимост може да се извлича повече подземна вода, а когато има валежи, отговарящи на нуждите, просто се извлича по-малко подземна вода. В световен мащаб над 70% от напояването се извършва чрез изтегляне на вода (както повърхностни, така и подземни води). Подземните води се изчисляват на около 43% от общото използване на вода за напояване.

За околната среда подземните води играят много важна роля за поддържане на нивото на водата и изтичането й в реки, езера и влажни зони. Специално през по-сухите месеци, когато има малко пряко зареждане от валежите, те осигуряват на околната среда поток от подземни води през дъното на тези водни масиви. Това е от съществено значение за дивия живот и растенията, живеещи в тази среда. Подземните води също играят много важна роля за поддържане водите във вътрешността на сушата през по-сухите сезони, чрез изтичането на подземни води в реките.

 

Подземните води се срещат почти навсякъде и качеството им обикновено е много добро. Фактът, че подземните води се съхраняват в слоевете под повърхността и някъде на много големи дълбочини, помага да се предпазят от замърсяване и да се запази качеството им. Освен това подземните води са природен ресурс, който често може да бъде намерен в близост до крайните потребители и поради това не изискват големи инвестиции по отношение на инфраструктура и пречистване, както често е необходимо при събирането на повърхностните води. Най-важното за използването на подземните води е да се намери точният баланс между изтеглянето и оставянето на нивото на водоносния хоризонт да се възстанови, за да се избегне свръхексплоатация и замърсяване на този безценен ресурс.

 

Източник: un-igrac.org


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.