Виж още: Play in new window | Download | Embed
Слушай ни: Spotify | RSS | More

Атанас Стефанов е състезател в категория „Физика” от миналогодишното издание на EUCYS, което се проведе в Дъблин, Ирландия. Днес той споделя от позицията си на бивш участник своите очаквания за българското домакинство тази година и разкрива повече подробности около същината и организацията на конкурса.
Основната разлика между EUCYS и останалите състезания от този тип според него е, че в EUCYS акцентът е поставен върху съвместната работа на учените, изхождайки от разбирането, че в днешно време никой не може да прави наука сам. Напротив – необходимо е да се обединят усилията на много изследователи и това именно доближаване до идеала ярко отличава формата на EUCYS. Различните щандове на отделните държави се разполагат на обширна панаирна площ като събитието е отворено за посетители, така че участниците се научават да говорят свободно пред публика. Те разясняват проектите си както на посетителите, които са представители на различни професии, така и на членовете на журито в продължение на няколко дни. Освен това самите състезатели помежду си дискутират взаимно своите проекти и си дават рецензии, така че още на този етап има някаква форма на обмяна на идеи и сътрудничество между тях.
Атанас Стефанов споделя отличните си впечатления от перфектната организация миналата година и хубавите си спомени от цялото преживяване, както и факта, че е успял да се почувства като част от един по-голям свят. Защото състезанието дава възможност на участниците в него да направят полезни познанства, да изградят контакти и да се интегрират в една бъдеща научна общност. Отделно от това на EUCYS присъстват и много представители на спонсори, които си търсят нови обещаващи кадри – най-добрите примери са проектите в областта на селското стопанство, които почти моментално намират заинтересовани хора, които да им подадат ръка, да им дадат рецензия и да ги привлекат като техни бъдещи кадри.
Както вече ви разказахме в предишни материали и видеа по темата, на тазгодишното издание на EUCYS е предвидено да се проведе и алумни среща на бивши участници, които ще имат възможност да споделят всеки как е продължил нататък със своя проект и какво ново подготвят.
В заключение Атанас Стефанов сподели, че нашето домакинство е голяма отговорност за страната ни и самата организация ще бъде мерило за това доколко ние се интересуваме от наука, доколко се борим за тези идеали, които пропагандира състезанието, затова е много важно как ще се представи България.
***
Вижте и…
Европейска нощ на учените 2022 г.:

