Търсене
Close this search box.

Изкуственият интелект – приятел или враг? Софтуер помага с ДНК проби при престъпленията

Изкуственият интелект – приятел или враг? Софтуер помага с ДНК проби при престъпленията

Изкуственият интелект – приятел или враг? Софтуер помага с ДНК проби при престъпленията

Изкуственият интелект – приятел или враг? Софтуер помага с ДНК проби при престъпленията


Направи дарение на училище!



***

 

Учени разработват сложен изкуствен интелект в опит да се извлекат ДНК профили и да се опита да разбере дали ДНК проба идва директно от някой, който е бил на местопрестъплението, или току-що е била невинно прехвърлена.

До сега ДНК доказателствата често не се смятаха за много надеждни, колкото много хора си мислят. Революционни техники, разработени през последните 20 години, помагат на полицията като открива и най-дребните следи от ДНК на местопрестъпления или върху част от доказателства. Но следите от извършител често се смесват с тези от много други хора, които са били прехвърлени на мястото на пробите, например чрез ръкостискане и този проблем доведе до неправомерно осъждане на невинни хора.

Ако тази технология, базирана на изкуствен интелект, наистина проработи, тя може да създаде нови въпроси тъй като в момента е невъзможно да се разбере как точно този изкуствен интелект стига до своите заключения. Как можем да се доверим на технологията, че предоставя жизненоважни доказателства, ако не можем да я попитаме как тя е стигнала до тях?


Разбери повече за БГ Наука:

***

Подобни предизвикателства се появяват за първи път преди десетилетие, когато софтуерът за анализ на ДНК е разработен. Доказателствата, извлечени от софтуера за смесване на ДНК, много бързо се натъкват на пречки, а учените са загрижени, че прокуратурата трябва да докаже, че софтуерът е правилно валидиран.

 

 

Съдебната битка за софтуера

Основен принцип на Закона е, че доказателствата трябва да бъдат открити за проверка. Съдът не може да разчита на твърдения, направени без доказателства, без значение кой ги прави и каква експертиза има. Собствениците на софтуера обаче твърдят, че това е тяхна защитена интелектуална собственост и това как работи не трябва да се оповестява публично.

Последва “съдебна битка”, включваща използването на нови съдебни процедури, за да се позволи на екипите на защитата да проучат как работи изкуственият интелект. Накрая съдилищата бяха убедени, че е необходим пълен достъп до изходния код, не на последно място, за да се тестват хипотези, различни от тези, изложени от прокуратурата

Все още не се знае окончателно дали ДНК в проба идва директно от човек или е прехвърлена на място. Това се усложнява от факта, че различните хора отделят ДНК с различна скорост – феномен, известен като „статус на проливане“ ( или “статус на разпръсване”) – термин, който категоризира индивида въз основа на способността му да разпръсне ДНК чрез директен контакт с повърхност.

Добавете факта, че ДНК се пренася с различни скорости през различни повърхности и при различни условия на околната среда и може да стане почти невъзможно да се знае точно откъде идва ДНК в пробата. В резултат на това се провеждат експерименти за намиране на начини за по-точно количествено определяне на “трансфера” на ДНК при различни обстоятелства, а изкуственият интелект има потенциала да анализира данните от тези експерименти и да ги използва, за да посочи произхода на ДНК в пробата.

 

Как работи софтуерът за ДНК проби?

Точният начин, по който работи софтуерът, не е просто търговска тайна – не е ясен дори на разработчиците на подобен вид софтуери.

Изкуственият интелект (AI) използва математически алгоритми, за да изпълнява задачи като съпоставяне на лица с определен набор от емоции, но най-важното е, че е в състояние да се учи чрез “процес на проба и грешка” и постепенно да коригира своите основни алгоритми, за да стане по-ефективен. Този процес на коригиране не винаги е прозрачен. Софтуерът прави своите промени невероятно бързо според собствената си неразгадаема логика. Той може да извлече фантастично ефективни резултати, но не можем да кажем как го е постигнал.

В крайна сметка това не е просто “проблем”, а спешен проблем, който навлиза в нашите системи за наказателно правосъдие. Заложено е правото на справедлив, открит и прозрачен процес. Това е основно изискване, на което трябва да се обърне внимание, преди главоломният устрем на технологичния напредък да ни пренесе през точката, от която няма връщане.

 

 

Превод: Дейвид Георгиев
Източник: http://scienceblogs.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.