Търсене
Close this search box.

Изключително рядък фосил разкрива сексуалната тайна на динозаврите

Изключително рядък фосил разкрива сексуалната тайна на динозаврите

Изключително рядък фосил разкрива сексуалната тайна на динозаврите

Изключително рядък фосил разкрива сексуалната тайна на динозаврите


Направи дарение на училище!



***

Възстановка на Пситакозавър. Изображение: dinopedia.fandom.com

Реконструкцията на единствената съществуваща вкаменена динозавърска клоака може да помогне да се изясни как са се чифтосвали тези праисторически животни.
Клоаката е универсален телесен отвор и за много съвременни животни, като гущери, костенурки и птици, който се използва за чифтосване, снасяне на яйца, уриниране и дефекация.

Якоб Винтер от Университета в Бристол, Великобритания, и екипът му изследваха вкаменелост от динозавър с клюнообразна муцуна, дълъг около един метър, наречен Пситакозавър (Psittacosaurus), и забелязаха изненадващо непокътната клоака.
Изследователите взеха изкопаемото, сплеснато от милиони години на уплътняване, и го превърнаха в 3D цифров модел.

След това екипът се опита да сравни клоаката с тази на други животни. Повечето птици, еволюирали от динозаври, нямат пенис и се размножават с помощта на „клоакална целувка“, при която клоаките се докосват.
Винтер смята, че Пситакозавърът не е правил това. Неговата клоака имаше две клапи на кожата над по-голямата част на клоакалния отвор, по-скоро като при тази на крокодил, отколкото на тази при птиците (Current Biology, doi.org/frjp).

Мъжките крокодили имат пенис, който излиза от клоаката и екипът смята, че и Пситакозавърът е имал.
Винтер също така смята, че клоаката им може да е имала скрити жлези, произвеждащи сексуално привлекателни миризми и е била пигментирана, за да действа и като визуален сигнал за партньорите.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.